Lajme

Japonia shkërmoq rekordin e internetit, 402 terabit për sekondë


Keni pasur ndonjëherë një film ose seri në internet duke u bllokuar vazhdimisht? Apo për të dorëzuar një detyrë të caktuar në mesnatë saktësisht në orën 11:59, vetëm për të parë se ajo e ka kaluar afatin e dorëzimit?

Fajtori këtu, e keni marrë me mend, është lidhja e ngadaltë e internetit. Por të gjitha këto së shpejti mund të jenë një gjë e së kaluarës.

Një grup studiuesish në Institutin Kombëtar të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit të Japonisë (NICT) dukej se kishin gjetur përgjigjen për të gjitha problemet tona. Ata thuhet se kanë arritur të arrijnë shpejtësi interneti prej 402 Terabit për sekondë (Tbps) ose 402 mijë Gbps, duke thyer të gjitha rekordet e mëparshme.

Çfarë do të thotë për ju shpejtësia e internetit deri në 402 Tbps?

Studiuesit në Laboratorin e Rrjetit Fotonik të NICT përdorën kabllo të zakonshme me fibra optike të disponueshme në treg, të cilat janë shtylla kurrizore e internetit globalisht, për të arritur shpejtësi të lidhjes me internetin deri në 402 Tbps. Duke përdorur këtë, ju mund të shkarkoni teorikisht deri në 12 mijë e 500 filma në Netflix, në cilësinë më të lartë të mundshme në më pak se një sekondë në telefonat inteligjentë dhe laptopët tuaj.

Për t’i vënë gjërat në perspektivë, kjo është gati 1.6 milion herë më e shpejtë se shpejtësia mesatare e brezit të gjerë në SHBA, e cila renditet e gjashta në botë me 248.27 Mbps, sipas Indeksit Global të Speedtestit të Ookla. India për referencën tuaj, aktualisht renditet e 92-ta me shpejtësi mesatare të brezit të gjerë prej rreth 64.22 Mbps.

Si e arritën këtë studiuesit në NICT?

Ndërsa Wi-Fi standard në shtëpinë tonë përdor valë GHz (2.4 GHz ose 5 GHz), studiuesit përdorën valë THz në vend të tyre. Një THz është i barabartë me 1000 GHz. Me amplifikatorët më të fundit, studiuesit arritën 402 Tbps në 37.6 THz. Është e panevojshme të thuhet se këto shpejtësi janë shumë përtej çdo shpejtësie aktuale të rrjetit Wi-Fi ose 5G.

Shpejtësitë e tilla të internetit kanë potencialin të ndryshojnë mënyrën se si funksionojnë të gjitha industritë. Pavarësisht nëse ka të bëjë me hapësirën për punë në distancë ose bashkëpunim në kohë reale në projekte.

Por, a është e mundur që shpejtësi të tilla të jenë ende të disponueshme në treg? Siç rezulton, jo. Të paktën jo në të ardhmen e afërt.

Kjo për shkak se lidhje të tilla me shpejtësi të lartë janë shumë të shtrenjta për t’u vendosur komercialisht. Ata gjithashtu do të kërkonin porte ethernet me shpejtësi të lartë dhe pajisje ruajtëse për të trajtuar atë lloj gjerësi bande.

Megjithatë, me përparimet në teknologji, kostot e përgjithshme pritet të ulen në vitet e ardhshme. Kjo mund të rezultojë në një disponueshmëri më të gjerë të internetit me shpejtësi të lartë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore