Lajme

Japonia do të lëshojë satelitin e parë prej druri në botë, për të luftuar ndotjen e hapësirës


Shkencëtarët japonezë kanë krijuar një nga anijet kozmike më të pazakonta në botë – një satelit të vogël që është bërë prej druri.

Sonda LignoSat është ndërtuar nga druri i magnolisë, i cili, në eksperimentet e kryera në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), u zbulua se ishte veçanërisht i qëndrueshëm dhe rezistent ndaj plasaritjes. Tani po finalizohen planet që ajo të lëshohet në një raketë amerikane këtë verë.

Sateliti i drurit është ndërtuar nga studiues në Universitetin e Kyotos dhe kompania e prerjeve të drurit Sumitomo Forestry në mënyrë që të testohet ideja e përdorimit të materialeve të biodegradueshme si druri, për të parë nëse ato mund të veprojnë si alternativa miqësore me mjedisin ndaj metaleve nga të cilat janë ndërtuar aktualisht të gjithë satelitët.

“Të gjithë satelitët që rihyjnë në atmosferën e Tokës digjen dhe krijojnë grimca të vogla alumini, të cilat do të notojnë në atmosferën e sipërme për shumë vite,” paralajmëroi Takao Doi, një astronaut japonez dhe inxhinier i hapësirës ajrore në Universitetin e Kyotos. “Përfundimisht, ajo do të ndikojë në mjedisin e Tokës”.

Për të trajtuar problemin, studiuesit e Kyotos ngritën një projekt për të vlerësuar llojet e drurit për të përcaktuar se sa mirë mund t’i rezistonin ashpërsisë së nisjes në hapësirë dhe fluturimeve të gjata në orbitën rreth Tokës.

Testet e para u kryen në laboratorë që rikrijuan kushtet në hapësirë dhe mostrat e drurit u zbuluan se nuk kishin pësuar ndryshime të matshme në masë ose shenja dekompozimi ose dëmtimi.

“Aftësia e drurit për t’i bërë ballë këtyre kushteve na mahniti,” tha Koji Murata, kreu i projektit.

Pas këtyre testeve, mostrat u dërguan në ISS, ku iu nënshtruan provave të ekspozimit për gati një vit përpara se të ktheheshin në Tokë. Përsëri ata treguan pak shenja dëmtimi, një fenomen që Murata ia atribuoi faktit se nuk ka oksigjen në hapësirë që mund të shkaktojë djegien e drurit dhe asnjë krijesë të gjallë që të shkaktojë kalbjen e tij.

Janë testuar disa lloje druri, duke përfshirë qershinë japoneze, me dru nga pemët e magnolisë që rezultoi të ishte më i fortë. Kjo tani është përdorur për të ndërtuar satelitin prej druri të Kyotos, i cili do të përmbajë një numër eksperimentesh që do të përcaktojnë se sa mirë funksionon anija kozmike në orbitë, tha Murata.

“Një nga misionet e satelitit është matja e deformimit të strukturës prej druri në hapësirë. Druri është i qëndrueshëm dhe i qëndrueshëm në një drejtim, por mund të jetë i prirur ndaj ndryshimeve dimensionale dhe plasaritjeve në drejtimin tjetër”, theksoi ai për Observer.

Murata shtoi se një vendim përfundimtar duhej marrë ende për mjetin lëshues, me zgjedhjet që tani janë ngushtuar në një fluturim këtë verë në një anije furnizimi të Orbital Sciences Cygnus në ISS ose një mision të ngjashëm SpaceX Dragon pak më vonë gjatë vitit.

Pritet që sonda – e cila ka madhësinë e një filxhani kafeje – do të funksionojë në hapësirë për të paktën gjashtë muaj përpara se të lejohet të hyjë në atmosferën e sipërme.

Nëse LignoSat funksionon mirë gjatë funksionimit të tij në orbitë, atëherë dera mund të hapet për përdorimin e drurit si material ndërtimi për më shumë satelitë.

Vlerësohet se më shumë se 2 mijë anije kozmike ka të ngjarë të lëshohen çdo vit në vitet e ardhshme dhe alumini që ato ka të ngjarë të depozitojnë në atmosferën e sipërme ndërsa digjen gjatë rihyrjes së shpejti mund të paraqesin probleme të mëdha mjedisore.

Hulumtimet e fundit të kryera nga shkencëtarët në Universitetin e Kolumbisë Britanike, Kanada, zbuluan se alumini nga satelitët që rihyjnë mund të shkaktojë varfërim serioz të shtresës së ozonit që mbron Tokën nga rrezatimi ultravjollcë i diellit dhe gjithashtu mund të ndikojë në sasinë e dritës së diellit që udhëton. përmes atmosferës dhe arrin në tokë.

Megjithatë, ky nuk duhet të jetë problem me satelitët e ndërtuar prej druri, si LignoSat, i cili, kur digjet ndërsa rihyhet në atmosferë pas përfundimit të misionit të tij, do të prodhojë vetëm një spërkatje të imët hiri të biodegradueshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore