Pajisje

Japonia do të kufizojë eksportet e makinerive të prodhimit të çipave


Kyodo News raportoi se qeveria japoneze do të fillojë të vendosë kufizime mbi eksportin e makinerive për prodhimin e gjysmëpërçuesve të avancuar në Kinë.

Kufizimet do të fillojnë në pranverë, pasi që Japonia të ndryshojë një ligj.

Rregullorja e re nuk do të përmend Kinën në mënyrë specifike në një përpjekje për të zvogëluar rrezikun e hakmarrjes nga Pekini.

Ky vendim erdhi pas një përpjekje për të ndaluar Kinën në zhvillimin e çipave të avancuar që mund të përdoren për të rritur fuqinë e saj ushtarake, thanë burimet për Reuters, duke konfirmuar raportet e mëparshme të mediave vendore.

Megjithatë, vetëm Uashingtoni zyrtar e ka pranuar ekzistencën e kësaj marrëveshje mes të tre vendeve, dhe ende nuk ka dhënë detaje mbi atë se cilat mjete do të jenë të kufizuara në eksport.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore