Lajme

Japonia bën kërkesë rekord për shpenzimet e mbrojtjes


Ministria e Mbrojtjes në Japoni bëri një kërkesë rekord shpenzimesh të enjten prej 7.7 trilionë jen (52.67 miliardë dollarë), për vitin fiskal 2024.

Kërkesa është hapi i fundit i një plani për të rritur shpenzimet e mbrojtjes me 43 trilionë jen gjatë pesë viteve.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

Kërkesa është për vitin e dytë të planit të kryeministrit Fumio Kishida për të dyfishuar shpenzimet e mbrojtjes në 2 për qind të prodhimit të brendshëm bruto deri në vitin 2027.

Kjo, ndërsa përballet me një Kinë gjithnjë e më të sigurt dhe Korenë e Veriut të paparashikueshme.

Kërkesa vjen pasi marrëdhëniet e Japonisë me Kinën janë përkeqësuar ndjeshëm.

Javën e kaluar, Japonia filloi të hedhë ujë të trajtuar radioaktiv nga centrali i saj bërthamor i shkatërruar në Fukushima në det.

Kina e ka dënuar lëshimin dhe ka ndaluar importet japoneze të ushqimeve të detit.

Kërkesa fiskale e vitit 2024, e paraqitur në Ministrinë e Financave, i shton gati një trilion jen buxhetit të vitit të kaluar prej 6.8 trilionë jenësh.

Nëse miratohet, buxheti do të ketë rritje të shpenzimeve me rreth një trilion jen nga viti i kaluar për dy vite radhazi të paprecedentë.

Ministria e mbrojtjes planifikon të ndajë më shumë se 900 miliardë jen për të siguruar municione dhe armë, duke përfshirë raketa të reja anije-ajër, sipas kërkesës buxhetore.

Rreth 600 miliardë jen do të përdoren për të forcuar aftësitë logjistike për të vendosur armë dhe burime drejt zinxhirëve të ishujve jugperëndimor në rast emergjence.

Buxheti përfshin financimin për tre anije të reja zbarkimi, për një total prej 17 miliardë jenësh, 17 helikopterë transporti, për më shumë se 300 miliardë jen dhe një ekip të ri të specializuar transporti për të përmirësuar aftësitë e vendosjes, tha Ministria e Mbrojtjes në kërkesën e saj.

Japonia do të investojë gjithashtu 75 miliardë jen për zhvillimin e përbashkët të raketave interceptuese për të kundërshtuar kokat hipersonike me Shtetet e Bashkuara dhe 64 miliardë jen për krijimin e avionëve luftarakë të gjeneratës së ardhshme me Britaninë dhe Italinë.

Shpenzimet rekord të mbrojtjes nga aleati i vendosur i SHBA-ve vijnë pas dekadash politikash pacifiste.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore