Sport

Jannik Sinner, pasardhësi i ‘Treshes së Madhe’?


Jannik Sinner (Sky Sports)

Jannik Sinner bëri një rikthim historik kundër Daniil Medvedev për t’u bërë fituesi më i ri i Australian Open që nga Novak Djokovic në 2008.

A mundet italiani të mbushë boshllëkun e lënë nga pensionimi i Roger Federer-it dhe fundi i karrierës së dy të mëdhenjve të tjerë të tenisit, Rafa Nadal dhe Djokovic? Cilësia e tij është e pamohueshme.

Në një finale historike, italiani ktheu një ndeshje që dukej se po shkonte në rrugën e Medvedev-it në sete të drejtpërdrejta për të fituar titullin e Australian Open në moshën 22 vjeçare, një 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3.

Ai fitoi Grand Slam-in e tij të parë, duke eliminuar një nga tre lojtarët më të mëdhenj në historinë e sportit si Djokovic, në gjysmëfinale, dhe ndoshta shënoi fillimin e një epoke të re në tenis.

Ai u bë lojtari i dytë më i ri që fiton titullin pas Nole-s, i cili e bëri këtë në moshën 20 vjeç e 250 ditë.

Për herë të parë në 19 vjet, asnjë nga protagonistët e “Treshes së Madhe” dhe të famshme, si Roger Federer, Rafael Nadal dhe numri një aktual i botës Novak Djokovic,- nuk luajti finalen në fushën qendrore të Melbourne Park. Një brez i tërë ose më shumë i tenisit është udhëhequr nga ata që shumë konsiderojnë se janë tre lojtarët më të mëdhenj në historinë e sportit.

Hera e fundit që asnjëri prej tyre nuk konkurroi për trofeun australian ishte në finalen e vitit 2005, e cila përfundoi me Marat Safin të Rusisë duke mposhtur vendasin Lleyton Hewitt.

Jannik është tenisti i parë mashkull italian që fiton në Melburn dhe i treti që e bën këtë në një Grand Slam pas Nicola Pietrangelli në Roland-Garros (1959-1960) dhe Adriano Panatta (1976).

Nga ana e femrave, Francesca Schiavone mbretëroi në Roland Garros në 2010 dhe Flavia Penetta fitoi US Open në 2015 pas një finale historike italiane kundër Roberta Vinci.

Sinner është kampioni i parë mashkull individual në Melburn që nuk emërohet Djokovic apo Nadal që nga viti 2018 dhe jashtë “treshes” që nga viti 2014.

Epoka e re ka mbërritur qartë. E çuditshme është se sensacioni i ri në botën e tenisit është një lojtar që nuk ka luajtur tenis deri në adoleshencë, ose të paktën e ka luajtur si hobi, pasi sporti i tij kryesor ishte skijimi.

Edhe pse i ati i kishte dhënë një raketë në moshën 3-vjeçare, ajo ishte vetëm si hobi dhe jo si sporti kryesor i tij.

Në fakt, ai shkëlqeu në ski. Nga mosha 8 deri në 12 vjeç, ai u bë një nga skiatorët më premtues të Italisë, gjë që është logjike për dikë që ka lindur vetëm pak kilometra larg kufirit austriak, më saktë në qytetin e vogël San Candido (popullsia pak më shumë se 3000), në provincën e Bolzano-s, në Tirolin italian.

Djali i italianëve me origjinë gjermane që punonte në një resort skijimi në zonë, Jannik u ndikua nga babai i tij për t’u marrë me tenis. Në moshën 13-vjeçare, ai u transferua në Bordighera, në Rivierën e famshme italiane, për t’u stërvitur në Qendrën e Tenisit Piatti. Aty filloi gjithçka.

Akademia e tenisit e trajnerit të njohur italian, Ricardo Piatti ishte pika e kthesës, përparimi i tij, fillimi i jetës së re të lidhur me tenisin dhe tashmë me synimin për të qenë konkurrues.

Askush tjetër përveç Novak Djokovic-it, të cilin e mposhti në gjysmëfinale në Australi, u stërvit në këtë akademi tenisi dhe ishte një referencë për çdo praktikues në bregdetin e Mesdheut.

“Gjëja më e rëndësishme që është në tenis është të shohësh kundërshtarin tënd. Ti e di nëse je përpara apo prapa në tabelën e rezultateve, nëse duhet të ndryshosh diçka apo jo”, shpjegoi ai. “Në ski, zbret vetëm dhe nuk e di nëse je më i shpejti apo më i ngadalshmi, thjesht sheh portat e kuqe dhe blu”.

Udhëtimi jokonvencional i Sinner e pa atë të kapërcejë një turne Grand Slam për të rinj, pararendës tradicional i tenisit profesionist. Megjithatë, ai ka shijuar një rritje meteorike në renditjen e ATP-së.

Pavarësisht se u kthye në profesionist në moshën 16-vjeçare, në vitin 2019, ai luajti sezonin e tij të parë pothuajse të plotë në qarkun ATP dhe u ngjit në më shumë se 450 vende në renditjen botërore për të arritur në top 80 (78), duke e bërë atë lojtarin më të ri në botë që e bënte këtë që nga Nadal në 2003 (17 vjet, i 47-ti).

Një tjetër moment historik në karrierën e tij ishte fitimi i NextGen ATP Finals në moshën 18 vjeç, i cili mbledh së bashku lojtarët më të mirë në botë nën moshën 21 vjeç.

Ai arriti në çerekfinalet e tij të katërta Grand Slam në vjeshtën e 2020 dhe përfundoi në top 10 në 2021. Nga gjysmëfinalja e tij e parë Grand Slam në Wimbledon në 2023, te titulli i tij i parë Masters 1000 (Toronto) dhe i katërti në renditjen botërore, ecuria e tij ka qenë e pandalshme.

Në fund të vitit të kaluar ai u bë kampion bote për vendin e tij. Italia fitoi Kupën Davis për herën e dytë në 47 vjet dhe Sinner kishte shumë të bënte me atë javë historike në Malaga të Spanjës, për të siguruar titullin.

Ngritja e Sinner dhe tani konsolidimi paralajmëron një epokë të re në një qark të dominuar nga “Treshja e të Mëdhenjëve”, më së fundi nga Djokovic dhe Nadal, dhe më parë edhe nga Federer.

Çdo paraqitje premtuese është lënë në hije nga këta tre legjenda të tenisit botëror.

Dominik Thiem, rusët Daniil Medvedev dhe Andrei Rublev dhe greku Stefanos Tsitsipas nuk mundën kurrë të lënë në hije dominimin e tre veteranëve.

Me zviceranin të pensionuar, spanjollin nuk mund të lërë gjurmë për shkak të disa dëmtimeve dhe serbin që dominon qarkun, por jo më absolutisht, dyert janë hapur për figurat e reja të tenisit botëror.

Pasi mundi Nole-n në gjysmëfinale, për të kthyer ndeshjen, tregon një tjetër forcë mendore të italianit.

Vala e re udhëhiqet nga Sinner dhe Carlos Alcaraz i Spanjës (numri 2 në botë) si figurat e reja të tenisit botëror. Një nga të ardhurit, por ende jo plotësisht i krijuar, është Holger Rune nga Danimarka.

Duke mposhtur brenda një jave numrin “5”, “3” dhe “1” në botë (Rublev, Medvedev dhe Djokovic), kjo do i japë Sinner-it forcën mendore dhe shtysën për të besuar se 2024 do të jetë viti i tij. Viti i një epoke të re, pas asaj të “Treshes së Madhe”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore