Kampionate

James Harden thyen një tjetër rekord në NBA


James Harden (Getty Images)

James Harden ka regjistruar triple-double-n e tij të 75-të në karrierë, duke u ngjitur në vendin e tetë në historinë e NBA-së, pasi shënoi 22 pikë në rrugën drejt fitores 127-107 të Los Angeles Clippers ndaj Toronto Raptors. Ai gjithashtu arriti 10 kërcime dhe 12 asistime.

Kush janë liderët triple-double?

Në krye të rekordit është Russell Westbrook. Ai arriti gjithsej 198 triple-double gjatë karrierës së tij dhe mban vendin e parë përpara Oscar Robertson, me 181. Ndërsa karriera e Robertson përfundoi në 1974, ai nuk mund të përmirësojë rekordin e tij.

Westbrook është ende aktiv, gjithashtu te Clippers, dhe mund të zgjasë epërsinë e tij në fazat e fundit të karrierës së tij. Ai arriti rezultatin nga 1136 ndeshje të luajtura për Thunder, Houston Rockets, Washington Wizards, Los Angeles Lakers dhe Clippers.

Pas Robertson vjen Magic Johnson me 138. Johnson vendosi rezultatin e tij midis 1979-1996 me Lakers dhe luajti 906 ndeshje NBA gjatë karrierës së tij. Ai aktualisht kryeson Nikola Jokic, në vendin e katërt, me 118 triple-double pas 641 ndeshjeve të luajtura për serbin.

Pastaj vjen LeBron James me 109 nga 1462 ndeshje, pastaj Jason Kidd me 107 nga 1391 ndeshje, pastaj Wilt Chamberlain me 78 nga 1045.

Harden kryeson Luka Doncic me 11 triple-double, por Doncic ka luajtur vetëm 367 ndeshje. Ylli i Dallas Mavericks nga ana e tij kryeson Larry Bird me pesë, me Bird që ka luajtur 897 ndeshje përpara se të tërhiqej në 1992.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore