Lajme

Izraeli u thotë qytetarëve që të largohen nga Egjipti dhe Jordania sa më shpejt të jetë e mundur


Izraeli lëshoi një paralajmërim kundër udhëtimit në Egjipt, Jordani dhe Marok, duke përmendur frikën se udhëtarët izraelitë do të jenë objektiva të atyre që janë të zemëruar nga lufta e vazhdueshme e shkaktuar nga sulmi vdekjeprurës i Hamasit.

Njoftimi nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare, Zyra e Kryeministrit dhe Ministria e Jashtme thotë se po rrit alarmin në Egjipt (përfshirë Gadishullin Sinai) dhe Jordani në 4 dhe u bën thirrje të gjithë izraelitëve në vend që të largohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Për Marokun, niveli i kërcënimit po rritet në 3 dhe izraelitëve u thuhet të shmangin udhëtimet jo thelbësore.

“Për shkak të vazhdimit të luftës, një përkeqësim i mëtejshëm i dukshëm është vërejtur në protestat kundër Izraelit në ditët e fundit në vende të ndryshme të botës, me theks në vendet arabe në Lindjen e Mesme, krahas shfaqjeve të armiqësisë dhe dhunës kundër izraelitëve dhe simboleve hebreje”, thuhet në paralajmërim.

Njoftimi thotë se rekomandohet gjithashtu të shmanget qëndrimi në të gjitha vendet e Lindjes së Mesme/arabe, duke përfshirë: Turqinë, Egjiptin (përfshirë Sinain), Jordaninë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Marokun.

Për më tepër, ai rekomandon shmangien e udhëtimeve në vende të tilla si Malajzia, Bangladeshi, Indonezia dhe Maldivet.

Dy turistë izraelitë u vranë nga një polic egjiptian në një sulm javën e kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore