Lajme

Izraeli rrezikon përjashtimin nga marrëveshja e sigurisë SHBA-Riad


Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Arabia Saudite thuhet se ndodhen në “90 për qind” të përfundimit të traktatit të mbrojtjes reciproke që hartuan.

Megjithatë, pjesa e konsideruar thelbësore për të marrë mbështetjen e Kongresit, e cila parashikon normalizimin e marrëdhënieve mes Riadit dhe Izraelit, mbetet ende në ekuilibër.

Kështu shkruan New York Times.

Kjo – shpjegohet – mund të ndodhë vetëm nëse shteti hebre pranon kushtet saudite, si largimi nga Gaza, ngrirja e ndërtimit të vendbanimeve në Bregun Perëndimor dhe ndërmarrja e një rruge që zgjat tre deri në pesë vjet për të krijuar një shtet palestinez në territoret e pushtuara.

Megjithatë, njëherazi thuhet se Washingtoni dhe Riadi po shqyrtojnë mundësinë e përfundimit të marrëveshjes dhe dërgimit të saj në Kongres me kushtin e deklaruar që Arabia Saudite do të normalizojë marrëdhëniet me Izraelin kur shteti hebre të ketë një qeveri të gatshme për të përmbushur kushtet e parashtruara nga sauditët dhe amerikanët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore