Lajme

Izraeli pranon të lejojë ndihmën bazë në Gaza nga Egjipti pas vizitës së Biden


Izraeli do të lejojë ndihmën humanitare bazë nga Egjipti për në Rripin e Gazës.

Deklarata ka ardhur pas pritjes së presidentin amerikan Joe Biden, një ditë pas një shpërthimi vdekjeprurës në një spital të Gazës.

Një deklaratë e zyrës së kryeministrit Benjamin Netanyahu iu përgjigj thirrjes së Biden për Izraelin që të lejonte kalimin e ndihmës urgjente në enklavë.

Presidenti amerikan i ishte bashkuar më parë Izraelit duke fajësuar shpërthimin e spitalit në një raketë të gabuar nga militantët palestinezë.

“Në dritën e kërkesës së Presidentit Biden, Izraeli nuk do të pengojë furnizimet humanitare nga Egjipti për sa kohë që është vetëm ushqim, ujë dhe ilaçe për popullatën civile të vendosur në Rripin jugor të Gazës ose ata që evakuohen atje, dhe për sa kohë që këto furnizime nuk bëjnë arrijnë Hamasin”, thuhet në deklaratë.

Biden shtoi se Washingtoni po bashkëpunonte me OKB-në, Egjiptin dhe fuqitë e tjera rajonale për t’i bërë “kamionët të lëvizin përtej kufirit sa më shpejt të jetë e mundur” dhe njoftoi 100 milionë dollarë ndihmë amerikane për Bregun Perëndimor dhe Gazën.

Presidenti amerikan tha se “populli i Gazës ka nevojë për ushqim, ujë, ilaçe, strehim”.

Por ai paralajmëroi se nëse Hamasi devijonte ose vidhte ndihmën, do ta ndalonte.

Teksa Izraeli ka fajësuar grupin militant të Xhihadit Islamik Palestinez për shpërthimin e së martës në spitalin e qytetit të Gazës, zyrtarët palestinezë thonë se shkaku ishte një sulm ajror izraelit që vrau qindra njerëz.

Netanyahu: Izraeli nuk do të lejojë ndihmën humanitare në Gaza pa u kthyer pengjet

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore