Lajme

Izraeli po e torturon Marwan Barghoutin, Mandela palestinez tashmë nuk njihet


Marwan Barghouti i kalon ditët i strukur në një qeli të ngushtë, të errët, të vetmuar dhe pa asnjë mënyrë për të trajtuar plagët e tij.

Ai ka një dëmtim në shpatull nga tërheqja zvarrë me duart e lidhura me pranga pas shpine.

Barghouti mban status pothuajse mitik brenda politikës palestineze, i parë si një figurë, potenciali i së cilit për të bashkuar fraksione të ndryshme është rritur vetëm gjatë 24 viteve të tij në burg.

Librat, gazetat dhe televizioni që ai dikur mundi të përdorte janë zhdukur që nga tetori i kaluar, së bashku me ish-shokët e qelisë.

Dritat që fiken ndizen në qelinë e tij çdo mbrëmje synojnë ta bëjnë gjumin pothuajse të pamundur.

“Mendërisht ai është një person shumë i fortë, por fizikisht gjendja e tij është duke u përkeqësuar, mund ta shihni”, tha avokati i tij, Igal Dotan, i cili vizitoi Barghoutin në burgun Megiddo të Izraelit dy muaj më parë.

“Ai ka humbur peshë – nuk duket mirë. Nuk do ta njihnit nëse do ta krahasonit pamjen e tij aktuale me fotot e famshme të tij”, tha ai.

Izraeli e burgosi ​​Barghoutin për pesë akuza për vrasje, ndërsa e akuzoi atë për drejtimin e sulmeve kundër civilëve, gjë që ai e mohon.

Avokatët dhe mbështetësit e tij kanë frikë se si një nga të burgosurit palestinezë të profilit më të lartë, ai u përdor për t’u dërguar një mesazh të tjerëve se askush nuk është i sigurt.

Ish të burgosur dhe grupe të shumta të të drejtave thonë se kushtet brenda burgjeve izraelite për palestinezët ndryshuan brenda natës tetorin e kaluar, pasi Hamasi sulmoi qytetet dhe kibucitë në Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1 mijë e 200 njerëz, kryesisht civilë dhe duke marrë peng 250 të tjerë.

Në muajt që pasuan, numri i palestinezeve në burgje është dyfishuar pasi forcat izraelite filluan të kryejnë bastisje të rregullta në të gjithë Bregun Perëndimor, duke arrestuar më shumë se 8 mijë e 755 persona sipas komisionit palestinez të të burgosurve dhe ish-të burgosurve.

Shumica u mbajtën nën paraburgim administrativ, domethënë pa akuzë.

Ai është zhvendosur në tre ambiente të ndryshme paraburgimi që nga tetori, çdo herë i mbajtur në izolim.

“Dhjetorin e kaluar në burgun Ayalon, ai u rrah në disa raste, duke përfshirë një incident ku rojet e shanë atë ndërsa u tërhoq zvarrë në dysheme lakuriq përpara të burgosurve të tjerë”, tha Dotan.

Kush është Marwan Barghouti – Terrorist i burgosur apo Mandela palestinez?

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore