Shqipëria

Izraeli nuk mund të kryejë “dënim kolektiv” të njerëzve në Gaza, thotë Lavrov


Ministri i Jashtëm rus ka thënë se është e papranueshme që Izraeli po përdor ofensivën e Hamasit të 7 tetorit si justifikim për një ndëshkim kolektiv të palestinezëve në Gaza dhe ka bërë thirrje për monitorim ndërkombëtar të situatës në terren në enklavën e rrethuar.

Duke folur virtualisht në Forumin e Dohas të dielën, Sergey Lavrov i tha redaktorit diplomatik të Al Jazeera, James Bays, se sulmi i paprecedentë nga Hamasi brenda territorit izraelit nuk ndodhi në vakum.

Kjo ishte për shkak të “dekadave dhe dekadave të një bllokade [në Gaza] dhe dekadave e dekadave të premtimeve të paplotësuara për palestinezët se ata do të kishin një shtet, duke jetuar krah për krah me Izraelin në siguri dhe fqinjësi të mirë”, tha ai.

Të paktën 17 mijë e 700 palestinezë janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori – 70 për qind e tyre gra dhe fëmijë, duke bërë që organet e të drejtave dhe ekspertët ta quajnë atë një “gjenocid”.

Në Izrael, numri zyrtar i rishikuar i të vdekurve nga sulmi i Hamasit është rreth 1 mijë e 147.

Duke iu drejtuar Forumit të Dohas, një takim global dyditor që po mbahet në kryeqytetin e Katarit, Lavrov tha se lufta e vazhdueshme në Gaza ka të bëjë me “kulturën e anulimit” – një fenomen i kohëve të fundit që i referohet tërheqjes masive të mbështetjes për figurat publike ose të famshëm që e bënë këtë gjëra në të kaluarën që nuk janë më të pranueshme sot.

“Çfarëdo që nuk ju pëlqen në ngjarjet që çojnë në një situatë, ju anuloni”, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore