Lajme

Izraeli nënshkruan marrëveshje për fushën e gazit me TotalEnergies dhe Eni-n


Gjigandi francez i naftës TotalEnergies ka thënë se së shpejti do të nisë aktivitetet e kërkimit të gazit në Detin Mesdhe pranë brigjeve të Libanit, pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara që i dha fund një mosmarrëveshjeje të gjatë dekadash për kufirin detar midis Libanit dhe Izraelit muajin e kaluar.

Sipas një deklarate të martën, TotalEnergies dhe partneri i tij, kompania Eni e Italisë, nënshkruan një marrëveshje kuadër me Izraelin që hap perspektivën e eksplorimit në të ashtuquajturën fushë Qana.

Nuk pati asnjë konfirmim të menjëhershëm nga autoritetet izraelite.

Sipas kushteve të marrëveshjes së nënshkruar nga përfaqësuesit libanezë dhe izraelitë më 27 tetor, Izraeli ruan të drejtat e plota për të zhvilluar fushën e Karishit ndërsa Libani ruan të drejtat e plota në Qana – por me një paralajmërim.

Ndërsa Qana shtrihet në jug të vijës së demarkacionit të rënë dakord – Linja 23 – Izraeli ka të drejtë të marrë honorare sipas kushteve të një marrëveshjeje të veçantë të negociuar me operatorin e të ashtuquajturit Blloku 9.

Analistët kanë shprehur shqetësimin e tyre se dështimi për të arritur një marrëveshje për ndarjen e fitimit mund të ndalojë prodhimin nga ana e Libanit.

Diana Kaissy, anëtare e bordit këshillues në Iniciativën Libaneze të Naftës dhe Gazit (LOGI), i tha gazetës izraelite “Al Jazeera” se nënshkrimi i marrëveshjes kornizë ishte “një hap përpara”.

Libani me para të gatshme, i cili ka qenë teknikisht në luftë me Izraelin që nga krijimi i tij në 1948, shpreson që zbulimet e ardhshme të gazit do të ndihmojnë për të dalë nga kriza më e keqe ekonomike dhe financiare në historinë moderne të vendit.

Zyrtarët libanezë kanë thënë se marrëveshja e kufirit detar nuk përfaqëson asnjë formë të normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve dhe kanë shmangur negociatat e drejtpërdrejta me zyrtarët izraelitë.

Kaissy argumentoi se ndërsa Libani kishte kontraktuar TotalEnergies, shteti ruante një të drejtë sovrane për burimet e tij dhe për këtë arsye duhet të kishte një fjalë në mënyrën se si llogariten të drejtat e Izraelit mbi fushën e tij të gazit.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse autoritetet libaneze ishin informuar për kushtet e marrëveshjes kuadër, e cila nuk është bërë publike.

Ndërlikimi i mëtejshëm i debatit rreth honorareve të Izraelit është pasiguria rreth asaj se cilat kompani kanë një aksion në Bllokun 9.

TotalEnergies tha në deklaratë se do të kishte 60 për qind të aksioneve dhe Eni pjesën tjetër.

Libani në vitin 2017 kishte miratuar licencat për një konsorcium ndërkombëtar duke përfshirë TotalEnergies, Eni dhe Novatek të Rusisë. Novatek u tërhoq kohët e fundit dhe zyrtarët libanezë, duke përfshirë ministrin e Energjisë Walid Fayad, kanë thënë se Katari është i interesuar të plotësojë atë boshllëk.

Izraeli dhe Libani nënshkruajnë marrëveshjen e kufirit detar të ndërmjetësuar nga SHBA

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore