Lajme

Izraeli mohon armëpushimin në vend për të lejuar hyrjen e ndihmave në Gaza


Izraeli ka mohuar raportimet se ka rënë dakord të ndalojë zjarrin në jug të Gazës për të lejuar hapjen e kalimit kufitar Rafah për të lejuar ndihmën në Rripin e Gazës.

“Për momentin nuk ka armëpushim për ndihmën humanitare në Rripin e Gazës dhe daljen e të huajve”, thuhet në një deklaratë të shkurtër nga zyra e kryeministrit Benjamin Netanyau.

Më herët, agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar dy zyrtarë egjiptianë të sigurisë, tha se Izraeli ra dakord të ndalonte zjarrin nga ora 9 e mëngjesit në një marrëveshje të rënë dakord me Egjiptin dhe SHBA-të.

Egjipti ka frikë nga një eksod masiv i refugjatëve palestinezë në territorin e tij.

Zyra e mediave e Hamasit tha të hënën në mëngjes se nuk ka informacion për një armëpushim humanitar që është rënë dakord, pas raportimeve se Izraeli ka rënë dakord për një armëpushim dhe hapjen e pikës kufitare Rafah me Egjiptin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore