Lajme

Izraeli kryen sulme ajrore në Rripin e Gazës


Izraeli kreu sulme ajrore në Rripin e Gazës mbrëmjen e së enjtes, më 2 shkurt, disa orë pasi kapi një raketë të lëshuar nga ky territor palestinez, sipas gazetarëve dhe dëshmitarëve të AFP-së.

Pas këtyre goditjeve u hodhën disa raketa të reja palestineze dhe rreth orës 03:15, shpërthime të reja dhe zhurma avionësh u dëgjuan nga qyteti i Gazës, ku frynte një erë e fortë.

Në një deklaratë të lëshuar në orën 02:41, ushtria izraelite konfirmoi se ishte “në procesin e goditjes së Rripit të Gazës”.

Sipas burimeve lokale të sigurisë dhe dëshmitarëve, sulmet e para (të paktën shtatë) goditën një qendër trajnimi të Brigadave Ezzedine al-Qassam, krahu i armatosur i lëvizjes islamike palestineze Hamas, në kampin e refugjatëve al-Maghazi (Rripi qendror i Gazës).

Një reporter i AFP-së pa dy raketa të reja të lëshuara në Izrael nga Rripi i Gazës pas sulmeve dhe dëshmitarët folën për disa raketa të tjera të lëshuara nga vende të ndryshme në këtë mikro-territor prej 2.3 milionë miljesh.

Fronti Demokratik për Çlirimin e Palestinës (DFLP), një grup i armatosur laik palestinez, pretendoi se ndër të tjera kishte kryer “një breshëri raketash […] në përgjigje të agresionit sionist në Rripin e Gazës”.

Nga ana izraelite, sirenat paralajmëruese ranë në Sderot, një qytet në Izraelin jugor pranë Rripit të Gazës, sipas ushtrisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore