Muzikë

Izraeli kërcënon të tërhiqet nga Eurovision Song Contest


Izraeli thotë se do të tërhiqet nga Eurovision Song Contest, nëse organizatorët përpiqen të censurojnë hyrjen e tij.

Kjo vjen pasi tekstet e Tetorit Rain të Eden Golan u zbuluan në media në fillim të kësaj jave.

Sipas gazetës Israel Hayom, kënga i referohet viktimave të sulmeve të Hamasit të 7 tetorit, me tekstin që përfshin: “Ata ishin të gjithë fëmijë të mirë, secili prej tyre”.

Organizatori i Eurovisionit, tha se aktualisht ishte duke e vlerësuar këngën.

Rregullat e konkursit ndalojnë mesazhet politike, në një gjest neutraliteti.

Në vitet e mëparshme, Eurovision ka detyruar përfaqësuesit kombëtarë të ndryshojnë tekstet e tyre. Në vitin 2009, Gjeorgjia u tërhoq nga konkursi pasi kandidatura e tyre e propozuar – Ne nuk duam të futemi – u refuzua për referenca të dukshme ndaj presidentit rus.

Në një deklaratë në lidhje me hyrjen e Izraelit në vitin 2024, organizatorët thanë: “EBU është aktualisht në procesin e shqyrtimit të teksteve, një proces i cili është konfidencial midis EBU dhe transmetuesit derisa të merret një vendim përfundimtar.

“Nëse një këngë konsiderohet e papranueshme për ndonjë arsye, transmetuesve u jepet mundësia të dërgojnë një këngë të re ose tekst të ri”.

Megjithatë, transmetuesi publik i Izraelit, KAN, tha se do të refuzonte çdo kërkesë për të ndryshuar tekstin.

“Duhet të theksohet se për sa i përket Korporatës Transmetuese të Izraelit, nuk ka asnjë qëllim për të zëvendësuar këngën”.

“Kjo do të thotë se nëse nuk miratohet nga Unioni Evropian i Transmetuesve, Izraeli nuk do të mund të marrë pjesë në konkursin, i cili do të zhvillohet në Suedi majin e ardhshëm”.

Vendimi ‘skandaloz’

KAN konfirmoi gjithashtu se tekstet e rrjedhura për “October Rain” ishin të sakta dhe i publikoi të plotë në faqen e tij të mërkurën.

E cilësuar si një “baladë lëvizëse dhe e fuqishme” kënga bazohet rreth refrenit “Jam ende i lagur nga ky shi i tetorit”.

Në varg Golani këndon: “Kush ju tha djem mos qani/ Orë e orë/ Dhe lule/ Jeta nuk është lojë për frikacakët”.

Referenca për lulet është domethënëse, sipas Israel Hayom, pasi është zhargon ushtarak për viktimat e luftës.

Më pas kënga përfundon në hebraisht: “Nuk ka mbetur ajër për të marrë frymë/ Nuk ka vend/ Jo unë, nga dita në ditë”.

KAN tha se ministri i kulturës i Izraelit, Miki Zohar, kishte kontaktuar Presidentin e EBU për të kërkuar që paneli të miratonte këngën.

“Në letrën e tij, ministri shkroi se Izraeli është në një nga periudhat e tij më komplekse dhe se ky fakt nuk mund të injorohet kur zgjedh një këngë për ta përfaqësuar atë”, raportoi transmetuesi.

Duke shkruar në X, Zohar tha se do të ishte “skandaloze” skualifikimi i këngës.

“Kënga e Izraelit, e cila do të interpretohet nga Eden Golan, është një këngë prekëse, e cila shpreh ndjenjat e njerëzve dhe të vendit këto ditë dhe nuk është politike”, shtoi ai.

“Ne të gjithë shpresojmë që Eurovisioni të mbetet një ngjarje muzikore dhe kulturore dhe jo një arenë politike – ku vendet pjesëmarrëse mund të sjellin në skenë veçantinë dhe nacionalizmin e tyre përmes muzikës.

“I bëj thirrje Unionit Evropian të Transmetuesve që të vazhdojë të veprojë në mënyrë profesionale dhe neutrale dhe të mos lejojë që politika të ndikojë në art”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore