Lajme

Izraeli bllokoi “tunelin e sulmit” nga Gaza


Një tunel i gërmuar nga territori i Gazas në atë të Izraelit, me qëllim sulme të grupimit islamist Hamas ndaj shtetit hebre, është bllokuar nga forcat izraelite.

Këtë lajm e kanë bërë me dije vetë Forcat e Armatosura të Izraelit, duke shtuar se një skenar i ngjashëm me atë të vitit 2014, ku nga gaza hynë militantë islamistë drejt Izraelit, nuk u lejua të ndodhë.

Prej vitit 2014, qeveria izraelite është munduar të zhvillojë teknologji për të detektuar tunele të tilla, të cilat gërmohen nga grupimet e Hamasit, me qëllime sulmet ndaj fqinjëve.

Vitet e fundit, disa të tillë janë lokalizuar me sukses nga ana e Izraelit, mirëpo prej një viti, nuk kishte pasur neutralizim të asnjë strukture të tillë.

Pikërisht i njëjti tuneli i një viti më parë, ishte ribërë, nëpërmjet dy rrugëve të ndryshme nëntokësore, mirëpo forcat izraelite i kanë lokalizuar dhe shkatërruar përpara sulmit të islamistëve.

Situata në ditët e fundit ka qenë tejet e tensionuar në Gaza, pas sulmeve të njëpasnjëshme, fillimisht nga ana e Izraelit, ku i vrarë mbeti kreu i Xhihadit Islamik palestinez, e më pas nga ana e këtyre të fundit, raketat e të cilëve u shkatërruan të gjitha pa qëlluar asnjëherë në shënjestër, falë teknologjisë izraelite.

Prej asaj dite, tensionet vijojnë të jenë të larta mes palëve dhe një armëpushim ende nuk është arritur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore