Lajme

Italiania e ngatërruar në maternitet do të dëmshpërblehet me 500 mijë euro


Një gjykatë në rajonin italian të Puglia-s i akordoi 33-vjeçares Antonella 500 mijë euro dëmshpërblim.

Kjo, për faktin se ajo ishte ngatërruar në maternitet pas ardhjes në jetë dhe iu dha një çifti që e keqtrajtoi vajzën dhe më pas e braktisi.

Lajmi u bë i ditur nga botimi britanik “The Times”.

Sipas materialeve të çështjes, në qershor të vitit 1989 në Canosa di Puglia, Antonella lindi nga një grua e quajtur Katerina.

Në të njëjtin maternitet, me një diferencë prej dhjetë minutash, Loreta solli në jetë një vajzë, Lorenën.

Me sa duket, nga një gabim i punonjësve të spitalit, foshnjat janë ngatërruar dhe Lorena ka përfunduar në familjen e Katerinës dhe Antonella në familjen e Loretës.

Në familjen e saj të re, vajza përjetoi një fëmijëri “të tmerrshme”, tha avokati i saj.

Babai ka rrahur Antonelën dhe më pas është larguar nga familja, për t’u rritur nga gjyshërit.

Ata, në fund, e dhanë fëmijën në një jetimore, ku u adoptua nga një familje kujdestare në moshën 15-vjeçare.

Në vitin 2012, nëna biologjike e Antonelës vuri re foton e saj në Facebook dhe njohu vajzën e saj.

Katerina e kontaktoi atë dhe i ofroi të bënte një test të ADN-së.

Dhjetë vjet më vonë, Antonella paditi autoritetet lokale për dëmshpërblim.

Si rezultat, gruaja fitoi gjyqin. Ajo dhe bashkëshorti i saj morën nga 215 mijë euro dëmshpërblim dhe djali i tyre biologjik Francesco mori 82 mijë euro të tjera.

“Paratë nuk do të ndryshojnë atë që ndodhi, nuk do të rikthejnë të kaluarën time”, tha Antonella.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore