Lajme

Italia rifillon gjyqin ndaj zyrtarëve egjiptianë për vrasjen e studentit italian në 2016-ën


Gjyqi i katër agjentëve egjiptianë të sigurisë – nën akuza për rrëmbimin dhe vrasjen e një studenti italian në Kajro – ka rifilluar në Romë.

Ai vjen pas një vonese të zgjatur pas pyetjeve mbi ligjshmërinë e procedurave.

Giulio Regeni, një student pasuniversitar në Universitetin e Cambridge-it, u zhduk në kryeqytetin egjiptian në janar 2016.

Trupi i tij u gjet një javë më vonë dhe një ekzaminim pas vdekjes tregoi se ai ishte torturuar për vdekje.

Prokurorët italianë pretendojnë se katër zyrtarë egjiptianë ishin të përfshirë në vrasje, por nuk kanë qenë në gjendje t’i gjurmojnë.

Për pasojë ata po gjykohen në mungesë.

Procedurat fillimisht u hapën në tetor 2021, por u pezulluan menjëherë pasi gjyqtari pyeti nëse gjyqi do të ishte legjitim nëse nuk do të ishte e qartë se të akuzuarit madje e dinin se ishin akuzuar.

Gjykata e Lartë e Italisë hodhi poshtë shqetësimin vitin e kaluar, duke thënë se dështimi i Egjiptit për të bashkëpunuar në gjetjen e të dyshuarve nuk duhet të pengojë gjyqin.

Prokurorët italianë dhe egjiptianë e hetuan çështjen së bashku, por arritën në përfundime të ndryshme.

Për Egjiptin, nga ana tjetër, vrasja ishte vepër e gangsterëve kriminalë, duke mohuar kështu çdo përfshirje të shtetit në zhdukjen ose vdekjen e tij.

Prokurorët italianë kanë thënë se major Magdi Sharif, nga Inteligjenca e Përgjithshme e Egjiptit, gjeneralmajor Tarek Sabir, ish-kreu i sigurimit të shtetit, koloneli i policisë Hisham Helmy dhe koloneli Ather Kamal, ish-kreu i hetimeve në qytetin e Kajros, ishin përgjegjës për “rrëmbimin e rëndë”.

Sharif është akuzuar gjithashtu për “komplot për të kryer vrasje të rëndë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore