Euro 2024

Italia nis mbrojtjen e titullit evropian – Shqipëria për surprizën në Euro 2024


Duke nisur mbrojtjen e titullit evropian, Italia takohet me rivalët e Grupit B, Shqipërinë të shtunën në mbrëmje (ora 21:00), kur të dy kombet nisin fushatën e tyre në Euro 2024.

Ndërsa “Azzurri” përfundimisht synon të fitojë Euro-t e njëpasnjëshme, fqinjët e tyre kuqezi shpresojnë të avancojnë nga faza e grupeve në paraqitjen e tyre të dytë historike në turne.

Tani duke marrë pjesë në një kampionat të 11-të Evropian, Italia mund t’i bashkohet Gjermanisë dhe Spanjës me tri fitore nëse vazhdojnë të ruajnë trofeun “Henri Delaunay” muajin e ardhshëm në Berlin.

Ata gjithashtu do të përpiqen të bëhen vetëm skuadra e dytë që fiton Euro të njëpasnjëshme pasi homologët e tyre spanjollë e bënë këtë në 2008 dhe 2012, por pak ekspertë e kanë skuadrën e Luciano Spalletti-t ndër favoritët e turneut.

“Azzurri”-t kanë mbërritur në Gjermani të pamposhtur në gjashtë ndeshje, megjithatë fantazma e dështimit për t’u kualifikuar në Kupën e fundit të Botës duket në prapavijë.

Që kur pasoi fituesin e Euro 2020 Roberto Mancini-n vitin e kaluar, Spalletti megjithatë e ka drejtuar kombin e tij drejt gjashtë fitoreve dhe tre barazimeve, dhe Italia renditet e nënta në botë nga FIFA, por një detyrë e vështirë pret në Grupin B aty Spanja, Kroacia dhe Shqipëria do të paraqesin probleme për një skuadër të goditur nga dëmtimet.

Pavarësisht mungesave në mbrojtje, Italia nuk ka pësuar gol në 317 minutat e fundit të lojës, duke përfshirë një barazim 0-0 me Turqinë dhe fitoren 1-0 ndaj Bosnje-Hercegovinës në dy miqësoret para turneut, dhe tani do të përpiqet të mbaj një rekord mbresëlënës në Kampionatin Evropian.

Italia ka pranuar një shumë prej vetëm gjashtë golash ​​në 12 ndeshjet e saj të fundit në këtë kompeticion, më e fundit prej të cilave ishte në triumfin e tyre në 2021 në “Wembley”, kur mposhti Anglinë për të fituar trofeun me penallti.

Për të ndihmuar qëllimin e tyre për të përsëritur atë arritje, “Azzurri” me siguri duhet të kujdeset për ndeshjen të shtunën, pasi ata takojnë kundërshtarët që i kanë mundur në të katër takimet e mëparshme.

Ndërsa Italia kaloi me nervozizëm para Ukrainës për t’u kualifikuar, Shqipëria kryesoi grupin e saj në njëfarë stili: pasi humbën ndeshjen e parë kundër Polonisë, ata kaluan të pamposhtur në shtatë të tjerat, duke përfunduar përpara si nga polakët ashtu edhe nga Republika Çeke e vendit të dytë.

Megjithatë, shorti i Euro 2024 nuk ishte i sjellshëm dhe ndeshja e tyre e parë i sjell atyre ballë për ballë një rival të njohur, ku jo më pak se nëntë lojtarë në skuadrën shqiptare luajnë futbollin e tyre të klubit në Serie A.

Përveç bashkatdhetarëve Edy Reja dhe Christian Panucci, trajneri italian Gianni de Biasi mbante më parë postin e trajnerit të Shqipërisë, duke e çuar vendin në Euro 2016, ku siguruan fitoren e tyre të vetme në një finale të madhe deri më sot, kundër Rumanisë në grupe.

Kuqezinjtë u eliminuan në atë rast, dhe trajneri aktual Sylvinho, trajneri i parë brazilian që drejton një ekip në Euro që nga Luiz Felipe Scolari në 2008, ka një punë të madhe në duart e tij për të shmangur një largim të hershëm nga Gjermania.

Sigurisht, sukseset e fundit miqësore ndaj Lihtenshtajnit dhe Azerbajxhanit nuk do të flasin shumë për të bindur dyshuesit se Shqipëria mund të përparojë nga “Grupi i Vdekjes” i këtij viti.

Megjithatë, ata kanë shumë pak për të humbur në Grupin B dhe janë mësuar gjithnjë e më shumë të fitojnë.

Fjalët e trajnerëve dhe kapitenëve të ekipeve

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho e nisi konferencën për shtyp para ndeshjes me Italinë duke u shprehur se është i lumtur dhe një nder që do të jetë në krye të Shqipërisë në Kampionatin Evropian.

Sylvinho vlerësoi ekipin e Italisë, duke u shprehur se janë të aftë për të fituar sërish Evropianin. Trajneri i Kombëtares shtoi se Shqipëria do të zbresë në fushë për të luftuar dhe për të tentuar të marrë pikë në çdo ndeshje.

“Ka shumë diferenca mes Italisë së kaluar dhe asaj të tanishme. Por, Italia është një skuadër e nivelit më të lartë, ka lojtarë të shpejtë dhe një trajner të mrekullueshëm. Mancini ka bërë punë të madhe, Spalletti po ashtu. Kanë eksperiencë, janë një ‘top’ skuadër. Kur futen në fushë, e bëjnë për të fituar kompeticionin. Por, edhe ne do të futemi për pikë”, theksoi Sylvinho.

Kapiteni kuqezi, Gjimshiti vlerësoi maksimalisht kundërshtarin, për emrin dhe futbollistët që ka, teksa theksoi se është shumë e rëndësishme një nisje e mbarë e Kampionatit Europian, për të shpresuar në një rrugëtim të gjatë të Shqipërisë në këtë kompeticion.

“Sigurisht që të tre ndeshjet janë shumë të rëndësishme, por nëse e nisim me këmbën e mbarë, mund të kemi në ndihmë dhe një motivim më shumë për të ecur përpara. Një rezultat pozitiv ndaj Italisë mund të jetë një shtysë më shumë për ndeshjet e tjera”, vuri në pah kapiteni kuqezi.

“Sigurisht që i kemi ndjekur ndeshjet e fundit të Italisë dhe trajneri na ka evidentuar forcën e tyre, ku duhet të tregojmë kujdes. Analiza nevojitet për ndeshjen e nesërme dhe besoj se jemi përgatitur mirë për të qenë gati”, vijoi ai.

Sylvinho

Trajneri i kombëtares së Italisë, Luciano Spalletti, ka hedhur poshtë çdo ndjenjë presioni për ndeshjen e parë të Euro 2024 të shtunën, duke i krahasuar lojtarët e tij me “heronj” dhe “gjigantë”, të cilët nuk kanë frikë të “shkojnë të luajnë një ndeshje futbolli”.

“Vetë loja është e ndërlikuar. Jam dakord që Slyvinho ka bërë një punë të shkëlqyer në ndërtimin e këtij ekipi dhe ne jemi kundër lojtarëve që kanë cilësi dhe e njohin shumë mirë stilin tonë të futbollit, ata e kanë treguar atë në ligën tonë. Do të jetë një ndeshje e vështirë”, tha ish-trajneri kampion i Serie A me Napoli-n.

Në krhaun tjetër, kapiteni i Italisë, Gianluigi Donnarumma u shpreh: “Është padyshim sfida jonë më intriguese. Kemi një grup të vështirë dhe do të ketë kufij për gabime në ndeshjen e nesërme”.

“Ata janë të shpejtë dhe kanë cilësi, luajnë mirë dhe për këtë arsye ne nuk mund të përballojmë të luajmë me 70 ose 80% nesër, duhet të jetë 100%”.

“Ne kemi parë disa nga klipet e tyre dhe ata kanë disa individë shumë të fortë. Duhet të jemi të kujdesshëm që të mos e teprojmë, ata janë të mirë në kundërsulm. Ne duhet të qëndrojmë të bashkuar dhe të jemi shumë kompakt si ekip. Ndeshja mund të fitohet në minutën e parë ose në të fundit”, përfundoi portieri i PSG-së.

Rreshtimi i ekipeve

Pasi Luciano Spalletti zgjodhi skuadrën e tij paraprake prej 30 lojtarësh, të dy Francesco Acerbi dhe Giorgio Scalvini u detyruan të tërhiqeshin për shkak të dëmtimeve, dhe dyshes mbrojtëse i bashkohen Nicolo Zaniolo, Domenico Berardi, Destiny Udogie dhe mesfushori i pezulluar Sandro Tonali.

Më pozitivisht, Davide Frattesi, Nicolo Fagioli, i emëruar në skuadër edhe pse nuk luajti për shtatë muaj për shkak të ndalimit të basteve, dhe Nicolo Barella, i cili krijoi më shumë asistime dhe shanse se çdo lojtar tjetër i Italisë në kualifikuese, pritet që të gjithë të kapërcejnë dëmtimet e vogla.

Spalletti ka eksperimentuar me organizime të shumta dhe personel të ndryshëm në muajt e fundit, por kapiteni Gianluigi Donnarumma sigurisht që fillon në portë, ndërsa duket se është një “shkëmbim zjarri” i drejtpërdrejtë midis Gianluca Scamacca dhe Mateo Retegui në front.

Ndërkohë, mbrojtësi i Atalanta-s, Berat Djimsiti, do të kryesojë Shqipërinë nga mbrojtja, pasi ka luajtur një rol të madh në triumfin e “La Dea”-s në Europa League muajin e kaluar.

Kristjan Asllani së fundmi fitoi Scudetto-n me Inter-in, ndërsa të dy Nedim Bajrami dhe Marash Kumbulla ishin në skuadrën e Sassuolo-s të zbritur në Serie B.

Pas një kohe të vështirë në nivel klubesh, Armando Broja do të jetë në krye të sulmit shqiptar, pasi sulmuesi 33-vjeçar Sokol Cikalleshi, i cili u paraqit në të tetë ndeshjet kualifikuese, nuk është ftuar në Euro 2024.

Formacioni i mundshëm i Italisë: Donnarumma; Di Lorenzo, Buongiorno, Bastoni, Dimarco; Cristante, Jorginho; Frattesi, Pellegrini, Chiesa; Scamacca.

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë: E. Berisha; Hysaj, Ismajli, Djimsiti, Mitaj; Asllani, Ramadani; Asani, Bajrami, Seferi; Broja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore