Lajme

Italia mohon heqjen e referencave LGBTQ dhe abortit nga deklarata e G7


Qeveria e ekstremit të djathtë të Italisë ka mohuar se ka hequr referencat për abortin dhe të drejtat LGBTQ në deklaratën përfundimtare të samitit të G7 në Puglia.

Në deklaratën e publikuar të premten vonë, një referencë për mbrojtjen e “identitetit gjinor dhe orientimit seksual” të komunitetit LGBTQ nuk figuronte, megjithëse referenca ishte përfshirë në deklaratën përfundimtare të G7 në Japoni vitin e kaluar.

Fjala “abort” u la gjithashtu jashtë një angazhimi më të gjerë për “qasjen universale në shërbime shëndetësore adekuate, të përballueshme dhe cilësore për gratë, duke përfshirë shëndetin dhe të drejtat gjithëpërfshirëse seksuale dhe riprodhuese për të gjithë”.

Në komunikatën e vitit të kaluar, liderët e G7 ishin zotuar në mënyrë eksplicite për adresimin e “aksesit në abortin e sigurt dhe të ligjshëm”.

Bloomberg, i cili raportoi i pari për pasazhin e hequr LGBTQ, e lidhi heqjen me përfshirjen në samit të Papa Françeskut, me të cilin kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, është lidhur për çështjet LGBTQ dhe abortit. Është hera e parë që një Papë i drejtohet një takimi të G7.

“Lajmi i publikuar nga Bloomberg, sipas të cilit çdo referencë për të drejtat e personave LGBT mund të hiqet nga komunikata përfundimtare e G7, nuk ka asnjë bazë”, tha zyra e Melonit. “Presidenca italiane [e G7] e mohon kategorikisht këtë rindërtim”.

Pretendimi pasoi një përplasje midis Melonit dhe presidentit francez, Emmanuel Macron, pasi Italia u akuzua për zbehje të një referimi për garantimin e aksesit në abortet “të sigurta dhe të ligjshme” në tekstin përfundimtar të G7. Klauzola ishte rënë dakord edhe nga anëtarët e G7 në Japoni.

Burimet në zyrën e Melonit mohuan që referenca të ishte hequr, duke thënë të enjten se deklarata ishte ende në negociata dhe se “gjithçka që do të përfshihet në dokumentin përfundimtar do të jetë pika përfundimtare që do të rezultojë nga negociatat”.

Macron u tha gazetarëve në periferi të ngjarjes se “i vinte keq” për heqjen e referencës.

“Ju nuk keni të njëjtat ndjeshmëri në vendin tuaj,” i tha Macron një gazetari italian. “Franca ka një vizion të barazisë midis grave dhe burrave, por nuk është një vizion i përbashkët nga i gjithë spektri politik.”

Meloni u kundërpërgjigj duke akuzuar Macron, i cili thirri zgjedhje të parakohshme pas një rritjeje nga e djathta ekstreme e Francës në zgjedhjet evropiane, për përdorimin e G7-ës për “elektoralizëm”, sipas raporteve në shtypin italian.

Që nga marrja e pushtetit në tetor 2021, qeveria e Melonit ka prezantuar politika kundër komunitetit LGBTQ, të tilla si një goditje ndaj prindërimit të të njëjtit seks dhe në prill miratoi një ligj që lejon aktivistët kundër abortit të hyjnë në klinikat e abortit.

Në fillim të majit, Meloni mbrojti me forcë ministren italiane të familjeve, Eugenia Roccella, pasi ajo u kritikua nga studentë protestues lidhur me qëndrimin e qeverisë ndaj abortit gjatë një konference mbi mënyrën se si të ndryshonte normën në rënie të lindjeve në Itali.

Roccella fillimisht u përpoq të përballej me protestuesit, por vendosi të braktiste fjalimin e saj të planifikuar dhe u largua nga skena. Meloni e quajti protestën “të turpshme”, duke postuar në rrjetet sociale: “Është koha për të thënë mjaft është mjaft”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore