Lajme

Ishulli më verior në botë?


Sipas një grupi shkencëtarësh, ishulli më verior në botë është në brigjet e Groenlandës.

Ishte muaji korrik kur shkencëtarët shkuan për të mbledhur mostra në ishullin Oodaaq, i cili ishte i njohur që nga viti 1978 si më veriori në botë.

Por kur kontrolluan pozicionin e tyre me zyrtarin danez përgjegjës për ishujt e Arktikut, zbuluan krejt rastësisht se ishin 800 metra më në veri.

Agjencia e lajmeve, “BBC”, tregon se shkencëtarët mendojnë se ishulli i gjetur është pika më e afërt e tokës me Polin e Veriut.

Groenlanda është një territor i madh autonom në Arktik që i përket Danimarkës.

“Ishulli u zbulua gjatë një ekspedite kërkimore danezo-zvicerane, të cilën unë po e koordinoja”, ka thënë udhëheqësi shkencor, Morten Rasch, i Stacionit Arktik në Groenlandë, Universiteti i Kopenhagenit.

Ai ka zbuluar se “ne donim ndër shumë gjëra të tjera të vizitonim ishullin Oodaaq, i cili më parë njihej si ishulli më verior”.

Rasch ka treguar se ekipi i tij “donte të merrte mostrën e ishullit për të kërkuar specie të reja që përshtaten me një jetë në këtë mjedis shumë ekstrem”.

“Ne ishim gjashtë persona në një helikopter të vogël dhe kur arritëm në pozicionin e ishullit Oodaaq, nuk mund ta gjenim”, ka treguar ai, duke shtuar se hartat nuk ishin shumë të sakta në atë pjesë të botës.

“Pra, ne sapo filluam të kërkojmë për ishullin. Pas disa minutash shumë emocionuese, ne zbarkuam në një vend të çuditshëm të mbuluar me baltë, depozita zhavorri dhe zhavorr të rrethuar nga akulli i detit nga të gjitha anët, jo një vend shumë miqësor”, ka treguar ai.

Rasch ka shtuar gjithashtu se “pas ekspeditës dhe diskutimeve të shumta me specialistë mbi këtë temë, ne tani kemi kuptuar se ne rastësisht zbuluam ishullin më verior të botës”.

Ai ka thënë për “BBC” se nga një perspektivë shkencore nuk ishte “një punë e madhe, por nga një perspektivë personale ishte disi qesharake të jesh në pikën më veriore të botës midis atyre gjashtë njerëzve në një tokë ku çizmet mbulohen nga balta”.

Tanimë, shkencëtarët duan që ishulli të quhet Qeqertaq Avannarleq, çka do të thotë “ishulli më verior” në gjuhën e Groenlandës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore