Lajme

Ish-zyrtarët amerikanë kanë mbajtur bisedime sekrete me Lavrov-in për Ukrainën


Një grup ish-zyrtarësh të lartë të sigurisë kombëtare të SHBA-ve kanë zhvilluar bisedime të fshehta me rusë të shquar që besohet se janë afër Kremlin-it.

Kështu bën të ditur transmetuesi amerikan “NBC News”, duke cituar njerëz të informuar mbi diskutimet.

Në të paktën një rast, ata janë takuar me kryediplomatin e vendit, Sergey Lavrov, me synimin për të hedhur bazat për përfundimin e negociatave të mundshme për luftën në Ukrainë.

Në një shembull të nivelit të lartë të diplomacisë së kanaleve të pasme që po ndodh prapa skenave, Lavrov u takua me anëtarët e grupit për disa orë në prill në New York, thanë për NBC News katër ish-zyrtarë dhe dy zyrtarë aktualë.

Në axhendën e takimit të prillit ishin disa nga çështjet më të mprehta në luftën në Ukrainë, si fati i territorit të kontrolluar nga Rusia që Ukraina mund të mos jetë në gjendje ta çlirojë kurrë, dhe kërkimi për një platformë të pakapshme diplomatike që mund të jetë e tolerueshme për të dyja palët.

Të ulur me Lavrov-in ishin Richard Haass, një ish-diplomat dhe presidenti në largim i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, thanë zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë.

Grupit iu bashkuan eksperti i Evropës, Charles Kupchan dhe eksperti për Rusinë, Thomas Graham, të dy ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë dhe të Departamentit të Shtetit, të cilët janë anëtarë të Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ndër qëllimet, thanë ata, është të mbahen të hapura kanalet e komunikimit me Rusinë aty ku është e mundur dhe të ndihet se ku mund të ketë hapësirë për negociata të ardhshme, kompromis dhe diplomaci për përfundimin e luftës.

Diskutimet janë zhvilluar me dijeninë e administratës Biden, por jo në drejtimin e saj, me ish-zyrtarët e përfshirë në takimin e Lavrov duke informuar më pas Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për atë që ndodhi, thanë dy nga burimet.

Diskutimet njihen në gjuhën diplomatike si “Diplomacia në rrugën e dytë”, një formë e angazhimit jozyrtar që përfshin qytetarë privatë që nuk janë aktualisht në qeveri – ose në rastin e takimit të Lavrovit, “Track 1.5”, që do të thotë se zyrtarët aktualë janë të përfshirë në njërën anë të bisedës.

Ato vijnë pasi angazhimet diplomatike formale të nivelit të lartë midis qeverive të SHBA-ve dhe Rusisë mbi Ukrainën kanë qenë të pakta.

Nuk është e qartë se sa shpesh janë zhvilluar diskutimet në kanalet e pasme, as nëse ato janë pjesë e një përpjekjeje të vetme dhe të organizuar.

Por nga pala amerikane, diskutimet kanë përfshirë disa ish-zyrtarë të Pentagon-it, duke përfshirë Mary Beth Long, një ish-ndihmës sekretare e mbrojtjes së SHBA-ve me përvojë të thellë në çështjet e NATO-s, sipas dy personave të informuar mbi bisedimet.

Si pjesë e përpjekjes, të paktën një ish-zyrtar amerikan ka udhëtuar në Rusi për diskutime që përfshijnë luftën në Ukrainë, thanë dy nga individët.

Përveç Lavrov-it nga pala ruse, diskutimet kanë përfshirë akademikë, drejtues nga institute të mëdha kërkimore apo institute kërkimore dhe të tjerë në sferën e politikës së jashtme ruse.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore