Pajisje

Ish-shefi i Autonomy Mike Lynch shpallet i pafajshëm në gjyqin për mashtrim


Mike Lynch, dikur një nga sipërmarrësit kryesorë të teknologjisë në Mbretërinë e Bashkuar, u lirua nga akuzat penale nga një trup gjykuese në San Francisko, duke mbyllur një sagë ligjore 12-vjeçare që rrjedh nga një nga rastet më të mëdha të mashtrimit të Silicon Valley.

Ish-shefi ekzekutiv i Autonomy u akuzua për fryrje të rreme të të ardhurave në kompaninë e software-it në Mbretërinë e Bashkuar përpara shitjes së saj prej 11 miliardë dollarësh te Hewlett-Packard në vitin 2011.

Vendimi është një moment shfajësimi për Lynch pas një beteje të gjatë që e pa atë të ekstradohej në SHBA dhe iu nënshtrua arrestit shtëpiak nën mbikëqyrje 24-orëshe përpara se të fillonte gjykimi.

Lynch, 58 vjeç, ka pretenduar prej kohësh se ai ishte përdorur si një kok turku nga HP për blerjen e saj të gabuar dhe keqmenaxhimin e mëvonshëm.

Ai argumentoi pa sukses se çdo akuzë penale duhet të dëgjohet në MB. Pas një gjyqi dy-mujor e gjysmë, juria e nxorri atë të pafajshëm për të gjitha akuzat, së bashku me Stephen Chamberlain, ish-zëvendëspresidentin e financave të Autonomy, i cili gjithashtu ishte në gjyq.

Pas vendimit, Lynch tha se ishte “i gëzuar” dhe po priste me padurim të kthehej në MB pranë familjes.

Prokurorët akuzuan Lynch dhe Chamberlain për fryrje të paligjshme të të ardhurave në dy vitet para blerjes, duke anashkaluar disa nga kontratat e Autonomy, duke përdorur marrëveshje për të kompensuar klientët për blerjet.

Ata u përballën me 14 akuza për mashtrim dhe një akuzë për komplot.

Një tjetër akuzë, për mashtrim me letrat me vlerë, u hodh nga gjyqtari afër përfundimit të gjykimit.

Shitja e Autonomy ishte një pikë e lartë për skenën e teknologjisë në Mbretërinë e Bashkuar në një kohë kur rajoni Silicon Fen, ku ishte vendosur, po bëhej i njohur.

Software-i i Autonomy, i përdorur për të renditur informacionin që nuk mbahej në baza të të dhënave të strukturuara, u pa si një pjesë kritike e teknologjisë për kompanitë dhe qeveritë e mëdha, duke e bërë atë qendror në përpjekjet e HP për të rindërtuar biznesin e vështirë të hardware-it kompjuterik.

Megjithatë, kompania amerikane uli investimin e saj me 8.8 miliardë dollarë vetëm një vit më vonë, duke fajësuar 5 miliardë dollarë për goditjen në atë që pretendonte se ishte rritja mashtruese e të ardhurave të Autonomy në vitet para marrëveshjes.

Ish-shefi financiar i Autonomy, Sushovan Hussain, u shpall fajtor për mashtrim mbi akuza të ngjashme dhe u lirua në janar pasi kreu një dënim pesë-vjeçar në SHBA.

Prokurorët argumentuan se lejimi i Hussain-it të shihej si figura qendrore në mashtrim, e kishte lënë Lynch të lirë që të ushtronte personalisht kontrollin “pa krijuar një gjurmë letre” prapa vetes.

Ata kërkuan ta përshkruanin atë si një shef dominues dhe kontrollues, i cili sulmonte në mënyrë agresive kritikët.

Duke dëshmuar gjatë gjyqit, Lynch pretendoi se ai ua kishte lënë të tjerëve çështjet e detajuara të kontabilitetit dhe kontratave dhe vëmendja e tij ishte e përqendruar në çështjet teknike dhe të marketingut, duke e lënë atë të paditur për çdo mashtrim.

Lynch u bë një nga më të mëdhenjtë dhe të mirët e industrisë së teknologjisë në Mbretërinë e Bashkuar, duke shërbyer në një grup shkencor që këshillonte kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar dhe në komitetet në Shoqërinë Mbretërore.

Atij iu dha një OBE për shërbime ndaj ndërmarrjes në vitin 2006 dhe në vitin 2012 themeloi grupin e kapitalit sipërmarrës Invoke Capital, investimet e të cilit përfshijnë kompaninë e sigurisë kibernetike Darktrace.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore