Lajme

Ish-roja i SS-ve akuzohet për bashkëpunim në vrasjet naziste


Prokurorët gjermanë thanë të premten se kanë akuzuar një ish-roje SS, tani 98 vjeç, për bashkëpunim në vrasjen e mbi 3 mijë e 300 njerëzve në një kamp përqendrimi nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Burri gjerman, i cili nuk emërohet nga prokurorët, ishte adoleshent kur punonte si roje SS në kampin Sachsenhausen midis korrikut 1943 dhe shkurt 1945.

Ai akuzohet se “ka ndihmuar në vrasjen mizore dhe tinëzare të mijëra të burgosurve në kamp”, tha prokurori Thomas Hauburger.

Një vlerësim psikiatrik në tetor 2022 i të dyshuarit ka gjetur se ai është i aftë të dalë në gjyq brenda kufijve të caktuar.

Duke pasur parasysh moshën e tij të re në kohën e krimit të supozuar, një gjykatë për të mitur do të vendosë nëse do të hapë procedurat.

Gjermania ka parë një rrjedhë veprimesh ligjore kundër ish-rojeve të plakura të SS-ve, pasi praktika gjyqësore u vendos në vitin 2011 me dënimin e ish-gardianit John Demjanjuk mbi bazën se ai shërbeu si pjesë e makinerisë së vrasjes naziste në kampin Sobibor në Poloninë e pushtuar.

Që atëherë, Gjermania ka lëvizur për të nxjerrë në gjyq personelin e mbijetuar të SS-së mbi këto arsye dhe jo për vrasje ose mizori të lidhura drejtpërdrejt me individin e akuzuar.

Por duke pasur parasysh moshën e shtyrë të të akuzuarve, shumë procese janë dashur të anulohen për arsye shëndetësore.

Dënimet gjithashtu nuk çojnë në burgim aktual, me disa të pandehur që vdesin para se të fillonin të vuanin dënimet e tyre të burgut.

Ndër ata që u shpallën fajtorë në këto gjyqe të vonuara ishin Oskar Groening, një kontabilist në Aushvic dhe Reinhold Hanning, një ish-roje SS në të njëjtin kamp.

Të dy burrat u shpallën fajtorë për bashkëpunim në vrasje masive në moshën 94-vjeçare, por vdiqën para se të burgosen.

Një ish-roje i kampit nazist 101-vjeçar, Josef Schuetz, u dënua vitin e kaluar, duke u bërë më i moshuari deri më tani që do të gjykohej për bashkëpunim.

Ai vdiq në prill ndërsa priste rezultatin e një apeli kundër dënimit të tij me pesë vjet burg.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore