Lajme

Ish-presidenti slloven mbledh 60 mijë euro nga shitja e automjetit të tij të vjetër


Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, mblodhi 60 mijë euro për bamirësi që ndihmojnë fëmijët e diagnostikuar me kancer nga shitja e Renault 4 të tij të vitit 1991 dhe ia dorëzoi çelësat ofertuesit fitues të dielën.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Biznesmeni Aleksandar Fratar vendosi ofertën më të mirë në një ankand.

“Synimi ynë ishte të ndihmonim këta luftëtarë (fëmijë)”, tha Fratar.

Pahor, një ish-model, shërbeu dy mandate si president slloven, një pozicion kryesisht ceremonial.

Ai përfundoi mandatin e tij të dytë pesëvjeçar vitin e kaluar dhe u pasua nga Natasa Pirc Musar, presidentja e parë femër e vendit.

“E dija (që në fillim) se ky nuk do të ishte një ankand për njerëzit që pëlqejnë makinat e mira, por për njerëzit që kanë zemra të mëdha”, tha Pahor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore