Lajme

Ish-anëtari i “skuadrës së goditjeve” nga Bjellorusia u shpall i pafajshëm


Një gjykatë në Zvicër ka liruar një burrë bjellorus, i cili ishte akuzuar për zhdukjen me forcë të tre figurave të njohura të opozitës në vitin 1999.

Yury Garavsky tha se ai kishte qenë pjesë e një skuadre goditëse të përfshirë në rrëmbimet e burrave, por mohoi përfshirjen e drejtpërdrejtë në vdekjen e tyre.

Gjyqtari tha se nuk ishte e qartë nëse dëshmia e tij ishte e vërtetë pasi ai u ngatërrua në kontradikta.

Familjet e viktimave kishin shpresuar për t’i dhënë fund 24 viteve të pasigurisë torturuese.

Çështja ligjore filloi pasi ish-ushtari i trupave të Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë kontaktoi gazetarët në vitin 2019, duke pretenduar se ai kishte qenë i përfshirë në zhdukjet.

Ai dha një rrëfim të detajuar se si një skuadër e fshehtë e goditjeve rrëmbeu tre kundërshtarët e liderit të vendit Alexander Lukashenko nga rrugët e Minskut, i dëboi ata nga qyteti dhe më pas i qëlloi dy herë pas shpine.

Gjatë dy ditëve të dëshmisë javën e kaluar, Garavsky kundërshtoi disa herë deklaratat e tij të mëparshme, duke fajësuar një “përkthim të keq”.

Gjykatësi u shfaq skeptik dhe tani e ka shpallur atë të pafajshëm për zhdukjen me forcë të ish-ministrit të brendshëm Yury Zakharenko, politikanit të opozitës Viktor Gonchar dhe mikut të tij Anatoly Krasovsky, një biznesmen i shquar.

Gjykatësi tha se Garavsky mund të ketë qenë anëtar i njësisë së forcave speciale SOBR në Bjellorusi, por roli i tij në rrëmbimet mbeti i paqartë. Ai shtoi se besonte se bjellorusi kishte shpikur pjesë të dëshmisë së tij.

Autoritetet bjelloruse ende nuk i janë përgjigjur një kërkese të BBC për koment.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore