Lajme

Ish-ambasadori Delawie: Problemet në Ballkan pothuajse gjithmonë i fillon Serbia


Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës duke fajësuar autoritetet serbe për “problemet në Ballkan”.

“Problemet në Ballkan pothuajse gjithmonë i fillon Serbia”, shkruan në median sociale “Twitter” diplomati amerikan i cili ka shërbyer si ambasador i SHBA-ve në Kosovë për një periudhë tre vjeçare.

Më herët, diplomacia amerikane dënoi ashpër atë çfarë ngjau të premten në veri të Kosovës, kur policia asistoi kryetarët e ri të Leposaviq-it, Zveçanit dhe Zubin Potokut që të futen në zyrat e tyre.

“Ne fuqishëm e dënojmë aksionin nga Qeveria e Kosovës që po eskalon tensionet në veri dhe po rritë pasigurinë”, shkruante Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në llogarinë e tij në Twitter.

Ai i bëri thirrje gjithashtu kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që të tërhiqet menjëherë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore