Lajme

Intuitive Machines: Kompania amerikane bën uljen historike në Hënë


Një kompani amerikane ka bërë histori, duke u bërë struktura e parë komerciale, që ul një anije kozmike në Hënë.

Intuitive Machines me bazë në Houston zbarkoi robotin e saj Odysseus pranë polit jugor hënor.

U deshën disa minuta që kontrollorët të konstatonin se mjeti ishte ulur, por përfundimisht u mor një sinjal.

“Ajo që mund të konfirmojmë, pa dyshim, është se pajisjet tona janë në sipërfaqen e Hënës dhe ne po e transmetojmë”, tha drejtori i fluturimit, Tim Crain.

Stafi i kompanisë brohoriti dhe duartrokiti me lajmin.

Ishte një çast i rëndësishëm, jo vetëm për shfrytëzimin komercial të hapësirës, por për programin hapësinor të SHBA-ve në përgjithësi.

Intuitive Machines ka thyer mungesën gjysmë shekullore të Shteteve të Bashkuara nga sipërfaqja e Hënës. Ju duhet të ktheheni në misionin e fundit Apollo në 1972 për një rast kur pajisjet amerikane u futën butësisht në tokën hënore.

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, kishte blerë hapësirë në Odiseun për gjashtë instrumente shkencore dhe administratori i saj, Bill Nelson, nxitoi t’i shtonte urimet e tij ndaj Intuitive Machines për një mision që ai e përshkroi si një “triumf”.

“Amerika është kthyer në Hënë,” tha ai. “Sot, për herë të parë në historinë e njerëzimit, një kompani tregtare – një kompani amerikane – nisi dhe udhëhoqi udhëtimin atje lart. Dhe sot është dita që tregon fuqinë dhe premtimin e partneriteteve tregtare të NASA-s”.

Kontrollorët duhej të përballeshin me një problem teknik pothuajse të ndalimit të misionit edhe përpara se të fillonte zbritja.

Lazerët me rreze të Odiseut, të cilët supozohej të llogaritnin lartësinë dhe shpejtësinë e anijes, nuk po punonin siç duhet.

Për fat të mirë, kishte disa lazer eksperimentalë nga NASA në bord, dhe inxhinierët ishin në gjendje t’i rregullonin ato në kompjuterët e lundrimit.

Odiseu u rrëzua në orën 23:23 GMT. Në fillim, nuk kishte fare sinjal nga roboti. Kishte shumë nerva ndërsa minutat kalonin, por më në fund u krijua një lidhje komunikimi, megjithëse e dobët.

Kjo çoi në disa shqetësime në lidhje me statusin e tokës. Megjithatë, brenda disa orësh, Intuitive Machines po raportonte se Odiseu po qëndronte drejt dhe po dërgonte të dhëna, duke përfshirë fotografitë.

Vendi i uljes së synuar ishte një terren me kratere pranë një kompleksi malor 5 km të lartë të njohur si Malapert. Është pika më jugore në Hënë e vizituar ndonjëherë nga një anije kozmike, në 80 gradë në jug.

Është në listën e ngushtë të vendeve ku NASA po konsideron dërgimin e astronautëve më vonë këtë dekadë si pjesë e programit të saj Artemis.

Ka disa kratere të thella në këtë rajon që nuk shohin kurrë dritë dielli – ata janë përgjithmonë në hije – dhe shkencëtarët mendojnë se uji i ngrirë mund të jetë brenda tyre.

“Akulli është me të vërtetë i rëndësishëm, sepse nëse ne mund të përfitojmë nga ai akull në sipërfaqen e Hënës, ka më pak materiale që duhet të sjellim me vete,” shpjegoi Lori Glaze, drejtoresha e shkencës planetare e NASA-s.

“Ne mund ta përdorim atë akull për ta kthyer atë në ujë – ujë të pijshëm të pijshëm – dhe ne mund të nxjerrim oksigjen dhe hidrogjen për karburant dhe për frymëmarrje për astronautët. Kështu që na ndihmon vërtet në eksplorimin njerëzor.”

Gjashtë ngarkesat e NASA-s në bordin e Odysseus janë një përzierje e demonstrimit të teknologjisë dhe shkencës.

Një hetim kyç do të jetë ai që shikon sjelljen e pluhurit hënor, të cilin astronautët e Apollo-s e gjetën si një shqetësim serioz, duke gërvishtur dhe bllokuar pajisjet e tyre.

Shkencëtarët e agjencisë duan të kuptojnë më mirë se si pluhuri ngrihet nga anija e uljes për t’u varur pak mbi sipërfaqe përpara se të vendoset përsëri.

Gjashtë ngarkesat tregtare në bord përfshijnë një sistem kamerash studentore nga Universiteti Aeronautik Embry-Riddle, i cili duhej të ishte vendosur nga Odiseu kur ishte ende 30 metra mbi sipërfaqen hënore.

Ky sistem është projektuar për të marrë imazhe selfie, ndërsa roboti ulet.

Artisti amerikan Jeff Koons ka bashkangjitur gjithashtu një kuti në anën e tokës që përmban 125 topa të vegjël çeliku inox për të përfaqësuar fazat e ndryshme të Hënës gjatë një muaji.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore