Sport

Interi në bisedime me një sponsor fitimprurës


Inter-i po punon për të rritur të ardhurat me një marrëveshje të re sponsorizimi me “Betsson Group” që mund të jetë 30 milionë euro në vit, por së pari duhet të sfidojë rregullat italiane.

Sipas “La Gazzetta dello Sport”, negociatat janë në një fazë të avancuar, megjithëse ka edhe disa probleme të mundshme.

Mbetet kundër rregullave në Itali që klubet e futbollit të sponsorizohen nga firmat e basteve dhe “Betsson Group” ka ndër kompanitë e tyre të shumta faqen “StarCasino Sport”.

Ky ishte përdorur tashmë si sponsor i fanellave për skuadrën e Serie C Messina, por mbetet për t’u parë nëse do të jepet drita jeshile për një klub të Serie A.

Inter-i hasi në probleme sponsorizimi sezonin e kaluar kur “Digitalbits” nuk arriti të kryente pagesat në kontratën e tyre, kështu që “Paramount+” ishte sponsori në javët e fundit të sezonit.

Ata nuk janë i vetmi klub që po proteston kundër ligjit, të quajtur Dekreti i Dinjitetit, i cili u prezantua për të penguar rritjen e varësisë ndaj lojërave të fatit në shoqërinë italiane.

Skuadrat e Serie A pohojnë se u mohohen flukset e rëndësishme të të ardhurave nga ndalimi i kompanive të lojërave të fatit si sponsorë të fanellave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore