Sport

Inter Miami shpreh interesim për Ronaldo-n


Skuadra e MLS, Inter Miami CF, po përgatit një lëvizje në janar për sulmuesin e Manchester United, Cristiano Ronaldo, sipas The Daily Star.

United janë të përgatitur që Ronaldo të bëjë një tjetër shtysë për t’u larguar nga Old Trafford nëse ai nuk mund të fitojë një vend të rregullt në ekipin e Erik ten Hag.

United janë të vetëdijshëm se ai mund të kërkojë të lëvizë në janar në një përpjekje për të gjetur futboll të rregullt të ekipit të parë.

Megjithatë, sipas raporteve të ESPN, United ka besim se Ronaldo do të qëndrojë në klub, kryesisht për shkak të mungesës së interesit për të nga skuadrat elitare evropiane.

United mori vetëm një ofertë të fortë nga një klub në Arabinë Saudite këtë verë, një ofertë që u hodh poshtë nga kampi i Ronaldo-s.

Megjithatë, raporti i Star thotë se Miami është i interesuar për Ronaldo-n. Ai shton se klubi — në bashkëpronësi të David Beckham dhe i drejtuar nga Phil Neville — do t’i ofronte Ronaldo-s 30 milionë funte në vit, megjithëse kjo shifër do të dukej e pamundur duke pasur parasysh strukturën e pagave të MLS.

Për krahasim, lojtari më i paguar në MLS është Xherdan Shaqiri i Chicago-s me një pagë prej rreth 7.3 milionë funte.

Miami po këmbëngul gjithashtu se lëvizja do të duhej të ishte një transferim i lirë, i cili mund të rezultojë një pengesë për marrëveshjen me United. Pritet që do të duhen rreth 10 milionë funte që çdo marrëveshje e janarit të bëhet e mundur.

Gonzalo Higuain është sulmuesi aktual i madh i Miami-t, por do të tërhiqet nga futbolli në fund të sezonit, që do të thotë se vendi i listës së lojtarit të caktuar që nevojitet për Ronaldo-n do të vihej në dispozicion.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore