Sport

Inter-i rrezikon ta humbasë Barella-n nëse nuk kualifikohet në Ligën e Kampionëve


Forma e Nicolo Barella-s ka qenë vendimtare për Inter-in në dy ndeshjet çerekfinale të Ligës së Kampionëve kundër Benfica-s, por ka një shans që mesfushori me ndikim të largohet nga “San Siro” në verë nëse zikaltrit nuk arrijnë të sigurojnë një vend që e dërgon në Ligën e Kampionëve në sezonin e ardhshëm.

Mesfushori italian ka shënuar më shumë gola deri më tani këtë sezon se në çdo sezon tjetër dhe kontributet e tij para portës gjatë të dy ndeshjeve kundër Benfica-s e ndihmuan Interin në rrugën e tyre drejt gjysmëfinales së parë të Ligës së Kampionëve në 13 vitet e fundit.

Sipas “Corriere dello Sport”, ekziston rreziku që Barella aktualisht mund të hyjë në ndeshjet e tij të fundit blu e zi nëse Interi nuk arrin të kualifikohet në Ligën e Kampionëve.

Në raport thuhet se prej disa kohësh ka pasur interesim nga Liverpool-i dhe Jurgen Klopp për 26-vjeçarin.

Gjithashtu edhe Paris Saint-Germain ka shfaqur interesim për transferimin e Barella-s, të cilët thuhet se do ta përfshijnë Leandro Paredes si pjesë e një shkëmbimi, plus para.

Në mënyrë që të mbajë Barella-n në rezervat përtej verës, Interi duhet të kthejë formën e tyre në Serie A dhe të rifitojë vendin e tyre në top katërshen, ose të shkojnë deri në fund dhe ta fitojë Ligën e Kampionëve të këtij viti.

Kujtojmë që Barella është pjesë e Inter-it që nga vera e vitit 2020, kur u transferua nga Cagliari për shumën e 32.5 milionë eurove.

Ai ka kontratë me klubin deri në verën e vitit 2026, ndërsa në këtë sezon ka kontribuar me nga tetë gola e asistime në 41 ndeshje në të gjitha garat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore