Pajisje

Inteligjenca artificiale zbulon vendbanimet antike në periferi të Bagdadit


Inteligjenca artificiale e zhvilluar nga Universiteti i Bolonjës ka zbuluar gjurmë të vendbanimeve ende të panjohura për arkeologët në Irak duke analizuar imazhet satelitore.

Zbulimi duket se do të tregojë se ku duhet të gërmohen mbetjet antike, por edhe ku të mos ndërtohet për të shmangur krimet arkeologjike.

Inteligjenca artificiale është bërë më e mirë se arkeologët.

E pranojnë edhe vetë ata e nuk duken të shqetësuar, janë entuziastë për këtë sepse mund të jetë një pikë kthese për punën e tyre edhe për ruajtjen e thesareve të mëdha të trashëgimisë kulturore të njerëzimit.

Kjo mund të kuptohet nga bisedat mes profesorëve dhe studiuesve të ekipit të Universitetit të Bolonjës, deri te lajmi se nga fotot satelitore algoritmi i tyre ka gjetur katër vendbanime të reja në periferi të Bagdadit.

E gjurmojnë historinë tonë mbi 3 mijë e 500 vjet më parë. Dhe askush, madje as vetë arkeologët, nuk dyshuan për ekzistencën e saj.

Për herë të parë, ato renditen si site të zbuluara nga AI. Me pak ndihmë nga arkeologët.

Kjo, në fakt, është historia se si shkencëtarët kompjuterikë dhe arkeologët, por aq më tepër inteligjenca artificiale dhe njerëzore, bashkëpunuan në zhvillimin e një sistemi për të kuptuar nëse diçka fshihet nën tokë, pa gërmuar.

AI është trajnuar me një grup vendesh tashmë të njohura. Më pas, e pyetur për zona të reja, ajo propozon zgjidhje, ndërhyn arkeologu dhe bën shënime për rezultatet.

Makina fillon përsëri.

Pas disa cikleve, arriti një saktësi prej 80 për qind. Rezultatet e para u prezantuan në vitin 2023, por tani “pasi mbërriti në fushë, funksionon shkëlqyeshëm”.

Ekipi i udhëhequr nga dy mësuesit përfshin Alessandro Pistola dhe Luca Casini për pjesën e IT-së dhe Valentina Orrù, studente doktorature mbi vendbanimet e Mesopotamisë.

E gjitha kjo ka kursyer kohë dhe punë. Dhe nuk përjashtohet, është parashikimi i tyre, që herët a vonë mund të përdoret drejtpërdrejt edhe në një gërmim.

Por edhe në këtë rast, arkeologët nuk duken të shqetësuar.

“Gërmimi konsiston në heqjen e shtresave të dheut nga më të rejat te më të vjetrat, syri ynë është i stërvitur për të njohur dallimet në ngjyra. Herët a vonë edhe AI do të edukohet për këtë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore