Film

Intelegjenca artificiale, temë kryesore e bisedimeve të para zyrtare pas ndërprerjes së grevës në Hollywood


Inteligjenca artificiale, mbetjet e transmetimit dhe rritja e normës minimale do të jenë ndër çështjet kryesore në tryezë kur SAG-AFTRA dhe punëdhënësit më të mëdhenj të Hollywood-it të ulen të hënën e 2 tetorit për bisedimet e para zyrtare të negociatave që kur sindikata e interpretuesve hyri në grevë më 14 korrik.

SAG-AFTRA dhe negociatorët për Aleancën e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit pritet të takohen rreth mesditës në selinë e sindikatës Miracle Mile në SAG-AFTRA Plaza.

Bisedimet pasojnë marrëveshjen që AMPTP-ja arriti javën e kaluar me Shoqatën e Shkrimtarëve të Amerikës pas një greve 148-ditore, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

SAG-AFTRA.

Negociatorët e SAG-AFTRA dhe drejtuesit e punës pritet të bashkohen nga i njëjti kombinim i drejtuesve të lartë të industrisë që ndihmuan në arritjen e marrëveshjes WGA: CEO i Disney Bob Iger, Donna Langley, shefi i përmbajtjes së NBCUniversal, bashkë-CEO i Netflix, Ted Sarandos dhe Warner Bros si dhe CEO i Discovery, David Zaslav.

Kontrata e re trevjeçare e arritur nga WGA ka të ngjarë të vendosë një bazë të mirë për SAG-AFTRA për t’u ndërtuar dhe përshtatur me nevojat specifike të aktorëve.

Por presidenti i SAG-AFTRA, Fran Drescher ka paralajmëruar se aktorët kanë shumë nga këto nevoja.

Kontrata e re e WGA-së dëshmon se AMPTP-ja ka thyer, ose të paktën e ka liruar, praktikën e marrëveshjeve të modeleve që tradicionalisht krijoi njëfarë uniformiteti midis kontratave WGA, DGA dhe SAG-AFTRA.

SAG-AFTRA.

“Ne jemi të lumtur që WGA arriti një marrëveshje, por një madhësi nuk i përshtatet të gjithëve”, tha Drescher më 28 shtator.

“Ne mezi presim të rifillojmë bisedimet me AMPTP”, shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, WGA përfundoi këtë raund të turbullt të negociatave të kontratës me fitore të mëdha në prioritetet kryesore, si dhe fitoren e adresimit të një liste të gjatë prioritetesh të përshtatura ngushtë (lloji i parë që u nis kur negociatat u nxehën në të kaluarën), duke përfshirë kushtet e përmirësuara të pagesës për skenaristët, për ekipet e shkrimit, për skribët e shfaqjeve komedi-varietet me kabllo dhe transmetim.

Kjo me siguri vendos skenën që SAG-AFTRA të kontrollojë shumë nga lista e detyrave të saj, veçanërisht në kushtet e përmirësuara të pagesës për anëtarët e saj më të cenueshëm, si ekstra, aktorë në sfond dhe lojtarë të ditës.

Personat e brendshëm të industrisë do të shikojnë nga afër se si SAG-AFTRA i qaset rregullimit të inteligjencës artificiale gjeneruese dhe ripërdorimit të ngjashmërive të aktorëve duke përdorur teknologjitë më të fundit të interpretimit.

SAG-AFTRA po kërkon një nxitje në mbetjet e transmetimit, e cila ka të ngjarë të përfshijë një formë të sistemit të bonusit për shfaqjet që angazhojnë 20% ose më shumë të përdoruesve aktivë mujorë të një shërbimi në SHBA.

Hollywood: Arrihet një marrëveshje në parim për t’i dhënë fund grevës

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore