Film

Hollywood: Arrihet një marrëveshje në parim për t’i dhënë fund grevës


Skenaristët e Hollywood-it, greva e të cilëve ka paralizuar industrinë për gati pesë muaj, njoftuan të dielën se kishin arritur një marrëveshje me studiot që mund t’i lejojë ata të kthehen në punë.

“Ne kemi arritur një marrëveshje në parim për një të re (marrëveshje minimale bazë) 2023, pra një marrëveshje në parim për të gjitha pikat e marrëveshjes, në varësi të formulimit përfundimtar të kontratës”, thuhet në letrën e Unionit të Skenarëve të Hollywood-it (WGA) dërguar anëtarëve të saj.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

“Mund të themi me shumë krenari se kjo marrëveshje është e jashtëzakonshme – me përfitime dhe mbrojtje të konsiderueshme për skenaristët në të gjithë sektorët e veprimtarisë së anëtarëve”, shkruhet në letrën e WGA-së, të cilën AFP mundi ta konsultonte, nuk jep detaje të marrëveshjes, por tregon se detajet janë duke u përpunuar dhe se fjala përfundimtare do të jetë me anëtarët.

Mijëra shkrimtarë të filmave dhe televizioneve ulën stilolapsat e tyre në fillim të majit për të kërkuar paga më të mira, shpërblime më të mira për krijimin e shfaqjeve hit dhe mbrojtje nga inteligjenca artificiale.

Ata kanë bërë piketimin e kompanive si Netflix dhe Disney për muaj të tërë dhe, të cilëve u janë bashkuar aktorë grevë në mes të korrikut, kanë paralizuar industrinë e argëtimit.

Negociatat mbetën të bllokuara për javë të tëra deri vonë, me drejtuesit e Netflix, Disney, Universal dhe Warner Bros. Discovery që morën pjesë personalisht në bisedime ditët e fundit.

Ndër kërkesat e tyre, shkrimtarët pohojnë se rrogat e tyre nuk kanë mbajtur të njëjtin hap me inflacionin në rritje.

Ata gjithashtu duan të jenë në gjendje të fitojnë shumë më tepër kur një nga filmat ose seritë e tyre është hit në një platformë transmetimi, në vend që të marrin një pagesë të përgjithshme, e cila në përgjithësi është mjaft e ulët, pavarësisht nga popullariteti i programit.

Të dy tregjet duan gjithashtu masa mbrojtëse kundër përdorimit të inteligjencës artificiale: aktorët kanë frikë të shohin imazhin ose zërin e tyre të klonuar, ndërsa skenaristët kanë frikë se AI mund të përdoret për skenarë dhe se ata paguhen më pak, ose se skenarët e tyre përdoren për të trajnuar robotë.

Greva e WGA-s është shumë më e gjatë se ajo e skenaristëve në 2007-2008, e cila zgjati 100 ditë dhe i kushtoi ekonomisë kaliforniane 2.1 miliardë dollarë.

Në fillim të shtatorit, Financial Times raportoi një studim nga Instituti Milken që vlerësonte koston e mbylljes aktuale të Hollivudit në 5 miliardë dollarë.

Edhe nëse marrëveshja me shkrimtarët finalizohet, greva e aktorëve do të vazhdojë. Sindikata e tyre, SAG-AFTRA, shoqëria e aktorëve, e cila ka 160 mijë anëtarë, nuk ka folur me punëdhënësit që nga mesi i korrikut.

Por të dy sindikatat ndajnë shumë kërkesa të ngjashme dhe shtypi tregtar beson se një marrëveshje me WGA-në mund të ndihmojë në hapjen e rrugës për zgjidhjen e grevës së aktorëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore