Lajme

Iniciativa e ndërmjetësve nuk po ngrihet në nivelin e negociatave, thotë zyrtari palestinez


Një zyrtar i lartë palestinez i njohur me negociatat e armëpushimit ka thënë se ndërmjetësit nga Katari dhe Egjipti po eksplorojnë “kontakte dhe iniciativa që nuk ngrihen në nivelin e negociatave”.

Katari priti bisedime që çuan në një pauzë njëjavore të luftimeve në fund të nëntorit.

Por negociatat ishin prishur, me Izraelin që dërgoi ekipin e tij negociues.

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka thënë se nuk ka negociata në këtë moment dhe se ata nuk do të lirojnë pengjet përpara një “ndërprerjeje të agresionit” nga Izraeli.

“Kontaktet me ndërmjetësuesit po vazhdojnë, nuk ka negociata për momentin, por ne informuam të gjitha palët se Hamasi është i gatshëm të negociojë në bazë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që garanton ndalimin e menjëhershëm të agresionit”, ka vijuar zyrtari.

“Ne jemi të sigurt se Izraeli do të detyrohet të pranojë një armëpushim sepse nuk mund t’i çlirojë të burgosurit me forcë”, ka shtuar ai.

Më herët kryeministri i Katarit ka thënë se ata “nuk do të dorëzoheshin, por nuk po shihnin të njëjtin vullnet nga të dyja palët”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore