Shëndet

Infeksioni i ri mykotik një kërcënim global për shëndetin publik


Infeksioni i ri mykotik Candida auris është një kërcënim global për shëndetin publik dhe mund të shkaktojë infeksione të rënda të qarkullimit të gjakut, plagëve dhe të frymëmarrjes.

Infeksioni i rrezikshëm dhe i rrallë u identifikua për herë të parë në SHBA në shtetin e New York-ut në vitin 2016, dhe laboratorët kërkimorë më vonë zbuluan se kërpudhat ka qenë i pranishëm në atë vend që të paktën nga viti 2013, sipas agjencisë “Associated Press”.

Shkalla e vdekshmërisë vlerësohet në 30 deri në 60 për qind dhe njerëzit që tashmë kanë probleme serioze shëndetësore janë në rrezik të veçantë.

Vitin e kaluar, shumica e rasteve u gjetën në Nevada dhe Kaliforni, por infeksioni i majave u identifikua te pacientët në 29 shtete.

Një teori që qëndron pas shpërthimit të papritur të këtij infeksioni fungal fajëson ndryshimin e klimës.

Njerëzit dhe gjitarët e tjerë kanë temperatura më të ngrohta të trupit sesa mund të tolerojnë shumica e infeksioneve kërpudhore, kështu që ata historikisht janë mbrojtur nga shumica e infeksioneve.

Megjithatë, rritja e temperaturave mund t’i lejojë kërpudhat të zhvillojnë tolerancë ndaj mjediseve më të ngrohta, gjë që përfundimisht mund të bëjë që njerëzit të humbasin rezistencën.

Disa studiues besojnë se kjo tashmë po ndodh me infeksionin Candida auris.

Patogjeni u shfaq spontanisht 14 vjet më parë në tre shtete, në Venezuelë, Indi dhe Afrikën e Jugut.

Eksperti i sëmundjeve kërpudhore Arturo Casadeval, një mikrobiolog, imunolog dhe profesor në Universitetin Johns Hopkins, tha se kjo është e çuditshme sepse klimat në këto vende janë krejt të ndryshme.

“Ne kemi mbrojtje të jashtëzakonshme kundër kërpudhave për shkak të temperaturës së trupit tonë. Megjithatë, nëse bota bëhet më e ngrohtë dhe kërpudhat fillojnë të përshtaten me temperaturat më të larta, disa do të arrijnë atë që unë e quaj pengesë temperaturash”, tha Casadeval.

Kishte 2 mijë e 377 raste klinike të konfirmuara në SHBA vitin e kaluar, një rritje prej mbi 1 mijë e 200 për qind që nga viti 2017, por Candida auris po bëhet një problem global.

Në Evropë, hulumtimi i vitit të kaluar tregoi se numri i rasteve pothuajse u dyfishua midis 2020 dhe 2021.

Ekspertët vërejnë se ndërsa kontrolli i kontrollit dhe infeksionit janë përmirësuar, numri në rritje i rasteve pasqyron një rritje të vërtetë.

Ekspertët paralajmërojnë se kjo kërpudhë përbën një kërcënim serioz për shëndetin e njeriut dhe se pacientët me imunitet të kompromentuar në spitale dhe njerëzit në shtëpitë e të moshuarve janë më të rrezikuarit.

Candida auris nuk është vetëm sfiduese për t’u trajtuar, por edhe e vështirë për t’u diagnostikuar, dhe shumë klinicistë mbeten të pavetëdijshëm se ekziston, sipas Associated Press.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore