Lajme

Industria e armëve në Ukrainë po rritet, por a po rritet mjaftueshëm shpejt?


Ushtria e Ukrainës kishte vetëm një top artilerie Bohdana në arsenalin e saj kur Rusia pushtoi vendin dy vjet më parë.

Megjithatë, ajo armë e vetme, e ndërtuar në Ukrainë në vitin 2018 dhe e aftë për të gjuajtur predha të kalibrit të NATO-s, u dëshmua aq efektive në ditët më të hershme të luftës, saqë u dërgua me kamionë në fushat e betejës në të gjithë vendin, nga qyteti verilindor i Kharkivit, në bregdetin jugperëndimor përgjatë Detin e Zi dhe pikat në mes.

Tani, industria e armëve e Ukrainës po ndërton tetë sisteme artilerie vetëlëvizëse Bohdana çdo muaj, dhe megjithëse zyrtarët nuk do të thonë se sa kanë prodhuar në total, prodhimi i rritur sinjalizon një bum të mundshëm në prodhimin vendas të armëve të vendit.

Rritja vjen në një çast kyç. Makina luftarake ruse tashmë po katërfishon prodhimin e armëve në operacione gjatë gjithë orarit. Forcat e Ukrainës po humbasin territorin në disa zona kyçe, duke përfshirë qytetin strategjik lindor Avdiivka, nga ku u tërhoqën në shkurt.

Një paketë ndihme e SHBA-ve është ende e varur në Kongres. Dhe ndërsa firmat evropiane të mbrojtjes po hapin me zell operacionet në Ukrainë, prodhuesit e mëdhenj amerikanë të armëve nuk janë zotuar ende për të ngritur dyqane në mes të një lufte.

Është pranuar gjerësisht se Ukraina duhet të rindërtojë industrinë e saj të mbrojtjes vendase, në mënyrë që ushtria e saj të mos duhet të mbështetet për vitet në vijim te Perëndimi, i cili ndonjëherë ka hezituar të dërgojë sisteme të sofistikuara të armëve – duke përfshirë mbrojtjen ajrore, tanke dhe me rreze të gjatë raketa.

Nëse kjo mund të bëhet me kohë për të ndryshuar trajektoren e një lufte që do të ishte edhe më e dobët pa më shumë ndihmë ushtarake të SHBA-ve, mbetet për t’u parë.

Por inxhinierët ushtarakë të Ukrainës kanë treguar tashmë aftësi befasuese në manipulimin e sistemeve më të vjetra të armëve me fuqi zjarri më moderne.

Dhe vetëm gjatë vitit të kaluar, kompanitë e mbrojtjes të Ukrainës kanë ndërtuar tre herë më shumë automjete të blinduara sesa prodhonin para luftës dhe kanë katërfishuar prodhimin e raketave antitank, sipas dokumenteve të qeverisë ukrainase të shqyrtuara nga The New York Times.

Financimi për kërkimin dhe zhvillimin parashikohet të rritet me tetë herë këtë vit – në 1.3 miliardë dollarë nga 162 milionë dollarë – sipas një analize të buxhetit ushtarak të Ukrainës deri në vitin 2030 nga Janes, një firmë e inteligjencës mbrojtëse.

Prokurimet ushtarake u hodhën në nivelin më të lartë të parashikuar 20-vjeçar prej gati 10 miliardë dollarë në 2023, krahasuar me një shifër të paraluftës prej rreth 1 miliard dollarë në vit.

“Ne themi se vdekja për armikun fillon me ne”, tha Alexander Kamyshin, ministri i Industrive Strategjike të Ukrainës, në një intervistë muajin e kaluar në zyrën e tij në një ndërtesë të papërshkrueshme me tulla në Kiev, e vendosur mes restoranteve dhe blloqeve të apartamenteve.

“Bëhet fjalë për të treguar se ne nuk ulemi dhe presim derisa të vini të na ndihmoni,” tha Kamyshin. “Ka të bëjë me përpjekjen për t’i bërë gjërat vetë”.

Disa armë po rezultojnë më të vështira për t’u prodhuar në Ukrainë se të tjerat. Ato përfshijnë predha artilerie 155 milimetrash, të cilat janë në nevojë të madhe në fushën e betejës, por varen nga lëndët e para të importuara dhe të drejtat e licencimit nga prodhuesit ose qeveritë perëndimorë.

Kamyshin tha se prodhimi vendas i predhave 155 milimetra ishte “në rrugë”, por nuk do të thoshte se kur.

Dikur furnizuesi kryesor i Bashkimit Sovjetik, industria e mbrojtjes e Ukrainës u tkurr gjatë tre dekadave të shkurtimeve buxhetore pasi vendi shpalli pavarësinë në vitin 1991.

Qeveria në Kiev tani planifikon të shpenzojë rreth 6 miliardë dollarë këtë vit për armët e prodhuara në Ukrainë, duke përfshirë një milion dronë , por, Kamyshin tha, “ne mund të prodhojmë më shumë sesa kemi fonde në dispozicion.”

Periudha e gjatë e rënies mund të jetë e vështirë për t’u kapërcyer. Për të rifilluar prodhimin e topit të artilerisë 2S22 Bohdana, për shembull, zyrtarëve iu desh të gjurmonin projektuesit dhe inxhinierët origjinalë të armës, disa prej të cilëve ishin caktuar për detyra të rënda ushtarake në të gjithë Ukrainën.

Deri në qershor 2022, forcat ukrainase po përdornin rrezen 30 milje të Bohdana për të synuar dhe shkatërruar mbrojtjen ajrore ruse në betejën e suksesshme për ishullin e gjarpërinjve në Detin e Zi.

“Ishte një surprizë shumë e madhe për rusët”, tha Major Myroslav Hai, një oficer i operacioneve speciale që ndihmoi në çlirimin e ishullit. “Ata nuk mund të kuptonin se si dikush mund të përdorte artilerinë për këtë distancë”.

Në Evropë, liderët politikë që shqetësohen për gërryerjen e mbështetjes amerikane dhe drejtuesit e biznesit që shohin mundësi të reja tregu po promovojnë sipërmarrje të prodhimit ushtarak në Ukrainë, edhe nëse mund të kalojnë disa vite përpara se ndonjë nga ato armë ose materiale të arrijë në fushën e betejës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore