Lajme

India organizon takimin e turizmit të G20-ës në Kashmir nën masa të rrepta sigurie


Një takim i turizmit të Grupit të 20-ës (G20) po mbahet në Kashmirin e administruar nga India në mes të sigurisë së lartë, me Kinën dhe Pakistanin që dënojnë mbajtjen e ngjarjes në rajonin e diskutueshëm.

Territori Himalayan i Kashmirit është shkaku i një mosmarrëveshjeje midis Indisë dhe Pakistanit që nga pavarësia e tyre 75 vjet më parë. Dy fuqitë bërthamore – të cilat e pretendojnë atë në tërësi, por sundojnë mbi disa pjesë të saj – kanë luftuar dy nga tre luftërat e tyre në shkallë të plotë mbi territorin.

Pjesa indiane e Kashmirit, rajoni i vetëm i vendit me shumicë myslimane, është tronditur për dekada nga një rebelim i armatosur që kërkon pavarësinë ose bashkimin me Pakistanin, me dhjetëra mijëra civilë, ushtarë dhe rebelë Kashmiri të vrarë në konflikt.

Policia tha javën e kaluar se siguria ishte rritur “për të shmangur çdo shans për sulm terrorist gjatë takimit të G20”, ngjarja e parë diplomatike në rajonin e diskutueshëm që kur New Delhi hoqi autonominë e tij të kufizuar dhe mori kontrollin e drejtpërdrejtë në 2019.

Mbledhja tre-ditore duke filluar nga e hëna po mbahet në një vend të gjerë, të mbrojtur mirë në brigjet e Liqenit Dal në qytetin kryesor të rajonit, Srinagar.

Rrugët që të çojnë në lokacion janë mbuluar me ngjyrë të zezë për këtë rast dhe shtyllat e energjisë elektrike janë ndezur me ngjyrat e flamurit kombëtar të Indisë për të treguar atë që zyrtarët thonë se është “kthimi i normalitetit dhe paqes” në rajon.

Të hënën, Srinagar u shfaq i qetë. Shumica e postblloqeve të sigurisë u hoqën ose u maskuan me poste sigurie të ngjashme me kabinat, të bëra nga tabelat e G20, pas të cilave qëndronin zyrtarët e sigurisë.

Zyrtarët thanë se qindra oficerë ishin trajnuar posaçërisht për atë që ata e quajnë “policim të padukshëm” për ngjarjen.

Autoritetet mbyllën rrugën kryesore që çon në qendrën e kongresit për trafikun civil dhe mbyllën shumë shkolla në qytet.

Masat e të hënave ishin në kontrast të fortë me sigurinë e vendosur në ditët para ngjarjes. Një kordon masiv sigurie u vendos rreth vendit të ngjarjes në brigjet e liqenit Dal me komando elitë detare që patrullonin me varka gome në ujë.

India ka promovuar turizmin në pjesën e saj të Kashmirit dhe më shumë se një milion qytetarë të saj e vizituan vitin e kaluar.

Autoritetet indiane shpresojnë se takimi i G20 do të tregojë se ndryshimet e vitit 2019 sollën “paqe dhe prosperitet” në rajon. Delegatët do të diskutojnë tema të tilla si turizmi i gjelbër dhe menaxhimi i destinacioneve.

Janë planifikuar gjithashtu aktivitete anësore për ekoturizmin dhe rolin e filmave në promovimin e destinacioneve turistike.

“Ne kemi bërë një takim unik”, u tha gazetarëve të dielën kryekoordinatori i Indisë për G20, Harshvardhan Shringla.

Ai tha se ngjarja do të ketë përfaqësimin më të lartë të delegatëve të huaj në krahasim me takimet e mëparshme turistike të Indisë të mbajtura në shtetet e Bengalit Perëndimor dhe Gujarat në fillim të këtij viti.

Asnjë delegat kinez nuk do të marrë pjesë në këtë ngjarje.

India dhe fqinji i saj verior janë të bllokuar në një bllokim ushtarak përgjatë kufirit të tyre kryesisht të pademarkuar në rajonin Ladakh.

Pekini gjithashtu pretendon shtetin indian të Arunachal Pradesh plotësisht si pjesë të provincës së tij të Tibetit dhe e konsideron Kashmirin një territor të diskutueshëm.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore