Lajme

India i kërkon Kanadasë informacion mbi vrasjen e liderit Sikh


India është e hapur për të shqyrtuar çdo informacion “specifik” që ofron Kanadaja për vrasjen e një lideri separatist sikh, tha ministri i Jashtëm i vendit.

S Jaishankar i referohej vrasjes së Hardeep Singh Nijjar në Kanada në qershor.

Tensionet u ndezën pasi Kanadaja kohët e fundit tha se po hetonte “akuza të besueshme” që lidhnin shtetin indian me vrasjen.

India e hodhi poshtë pretendimin si “absurd”.

Jaishankar tha se qeveria indiane i kishte thënë Kanadasë se ishte e hapur për të hetuar çdo akuzë “relevante” në lidhje me vrasjen, ndërsa këmbënguli se Delhi nuk kishte asnjë rol në të. Ai po fliste në një ngjarje në New York përpara fjalimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të martën.

“Ne u thamë kanadezëve se kjo vrasje jashtëgjyqësore nuk është politika e qeverisë së Indisë”, tha ai.

“Ne u thamë kanadezëve duke thënë se shikoni, nëse keni diçka specifike, nëse keni diçka të rëndësishme, ju e dini, na tregoni – ne jemi të hapur për ta parë atë”.

Hardeep Singh Nijjar u qëllua për vdekje jashtë një tempulli në British Columbia në qershor. Ai ishte caktuar si terrorist nga India në vitin 2020 – një pretendim që mbështetësit e tij e mohojnë me forcë.

Qeveria indiane shpesh ka reaguar ashpër ndaj kërkesave të separatistëve Sikh në vendet perëndimore për Khalistanin, ose një atdhe të veçantë Sikh.

Lëvizja Khalistan arriti kulmin në Indi në vitet 1980 me një kryengritje të dhunshme të përqendruar në shtetin Punjab me shumicë Sikh.

Ajo u shtyp me forcë dhe ka pak rezonancë në Indi tani, por është ende e popullarizuar në mesin e disave në diasporën Sikh në vende të tilla si Kanadaja, Australia dhe MB.

Ndërkohë, ministri shtoi se India i kishte dhënë Kanadasë “shumë informacione rreth krimit të organizuar dhe udhëheqjes” në lidhje me forcat separatiste që veprojnë jashtë vendit.

“Pamja nuk është e plotë pa kontekst”, tha ai.

“Duhet të vlerësoni gjithashtu se në vitet e fundit, Kanadaja në fakt ka parë shumë krim të organizuar në lidhje me forcat separatiste, krimin e organizuar, dhunën, ekstremizmin, të gjitha janë shumë të ngatërruara”.

Sherri shpërtheu në fillim të këtij muaji pasi kryeministri Justin Trudeau tha se agjencitë e inteligjencës kanadeze po hetonin nëse “agjentët e qeverisë së Indisë” ishin të përfshirë në vrasjen e Nijjar.

Pas akuzave të Kanadasë, India kishte lëshuar një deklaratë të mprehtë duke thënë se kishte “shqetësime të forta për vazhdimin e aktiviteteve anti-indiane të elementëve ekstremistë në Kanada”, të cilët i akuzoi për “promovim të secesionizmit dhe nxitje të dhunës kundër diplomatëve indianë”.

Që atëherë të dy vendet kanë dëbuar nga një diplomat secili nga kombi tjetër. Të enjten e kaluar, India gjithashtu pezulloi shërbimet e vizave për kanadezët duke përmendur shqetësimet e sigurisë në misionet e saj diplomatike në vend.

Të martën, Jaishankar u pyet gjithashtu për “inteligjencën” e ndarë midis Five Eyes, një rrjet i shkëmbimit të inteligjencës që përfshin SHBA, Britaninë, Kanadanë, Australinë dhe Zelandën e Re – në lidhje me vrasjen e Nijjar.

Një diplomat amerikan në Kanada kishte konfirmuar javën e kaluar se “kishte informacione të përbashkëta midis partnerëve Five Eyes që ndihmuan që Kanadaja të bënte deklaratat që bëri kryeministri”.

Jaishankar tha, “unë nuk jam pjesë e The Five Eyes, sigurisht që nuk jam pjesë e FBI-së. Kështu që unë mendoj se po pyesni personin e gabuar”.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara thanë se mbështesin “një hetim të plotë dhe të drejtë” mbi akuzat e Kanadasë.

“Kanadaja ka thënë se është e përkushtuar për ta bërë këtë dhe ne besojmë se qeveria indiane duhet të bashkëpunojë me të”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller gjatë një konference për shtyp të martën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore