Lajme

Imazhi satelitor jep një pamje të rrallë të manovrave izraelite brenda Gazës


Një raportim i “New York Times”, i bazuar në imazhet e reja satelitore nga Planet Labs, duket se ofron një pamje unike të manovrave të IDF-së në Rripin veriperëndimor të Gazës.

Imazhi në shkallë të gjerë të kapur të hënën tregon gjurmët e bëra nga tanket që hyjnë në Gaza nga veriu dhe lëvizin në jug përgjatë bregut drejt periferive me popullsi të dendur në veri të qytetit të Gazës, dhe atë që duket të jetë një zonë skenike me dhjetëra automjete të blinduara në një fushë të mëparshme.

Toka shihet e mbushur me kratere nga sulmet me raketa ose predhat, dhe ndërtesat mund të shihen të kthyera në rrënoja.

Raporti ofron një pamje të rrallë të pavarur të asaj se si duket inkursioni i kufizuar tokësor i Izraelit në Gaza, me gazetarë të paaftë për të hyrë në Gaza dhe informacion të kontrolluar fort nga ushtria.

Ndërsa një raport pretendon se ushtria tha se forcat tokësore izraelite po godasin luftëtarët e Hamasit brenda tuneleve, ushtria ka thënë vetëm se bunkerët nëntokësorë ishin ndër vendet e shënjestruara ditën e kaluar nga forcat ajrore, detare dhe tokësore.

Ajo ka pretenduar të synojë fortifikimet nëntokësore gjatë gjithë luftimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore