Lajme

IDF-ja do të evakuojë civilët nga qytetet përgjatë kufirit libanez


Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dhe Ministria e Mbrojtjes thonë se po planifikojnë të evakuojnë civilët që jetojnë në qytete deri në dy kilometra nga kufiri libanez mes sulmeve të përsëritura me raketa nga Hezbollahu dhe fraksionet aleate palestineze ditët e fundit.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Emergjencave të ministrisë (NEMA) thotë se banorët do të dërgohen në bujtina të financuara nga shteti pasi plani të miratohet nga Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant.

IDF-ja thotë se ka njoftuar krerët e autoriteteve lokale në këtë zonë për zbatimin e ardhshëm të planit.

Sipas IDF-së dhe Ministrisë së Mbrojtjes, 28 komunitetet e përfshira në plan janë: Ghajar, Dishon, Kfar Yuval, Margaliot, Metula, Avivim, Dovev, Ma’ayan Baruch, Bar’am, Manara, Yiftah, Malkia, Misgav Am, Yir’on, Dafna, Arab al-Aramshe, Shlomi, Netu’a, Ya’ara, Shtula, Matat, Zar’it, Shomera, Betzet, Adamit, Rosh Hanikrah, Hanita dhe Kfar Giladi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore