Pajisje

‘I pasigurt’, Komisioni Evropian ndalon personelin të përdorë TikTok


Organi ekzekutiv i BE-së ka ndaluar personelin e tij të përdorin aplikacionin TikTok, pasi qeveritë dhe zyrtarët po shqetësohen gjithnjë e më shumë për praktikat e të dhënave të kompanisë dhe pronësinë kineze.

Komisioni Evropian u dërgoi një email punonjësve duke i urdhëruar ata të fshinin aplikacionin nga të gjithë telefonat dhe pajisjet e punës, dhe çdo telefon në pronësi personale që përdor aplikacionet dhe emailet e komisionit.

Punonjësit kanë afat deri më 15 mars për të përmbushur.

Një zëdhënës tha se “kjo masë synon të mbrojë komisionin nga kërcënimet dhe veprimet e sigurisë kibernetike që mund të shfrytëzohen për sulme kibernetike kundër mjedisit korporativ të komisionit”.

“Zhvillimet e sigurisë të platformave të tjera të mediave sociale do të mbahen gjithashtu nën shqyrtim të vazhdueshëm.”

Qeveritë dhe zyrtarët në Evropë dhe SHBA kanë ndërmarrë hapa të ngjashëm për të kufizuar përdorimin e aplikacionit nga punonjësit mes frikës se të dhënat mund të aksesohen nga Pekini.

ByteDance, kompania mëmë private e TikTok, ka mohuar se ka shqetësime për sigurinë e të dhënave në lidhje me produktet e saj.

Verën e kaluar, një fushatë lobimi nga deputetët konservatorë rezultoi në mbylljen e llogarisë @ukparliament TikTok.

Në SHBA, TikTok është ndaluar në të gjitha pajisjet e qeverisë federale dhe shumica e shteteve amerikane kanë vendosur ndalime të ngjashme. Vende të tjera, përfshirë Holandën, po vlerësojnë nëse do të zbatojnë kufizime për punonjësit e qeverisë që përdorin TikTok.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore