Lajme

Hunter Biden u deklarua i pafajshëm për tre akuza në një gjykatë federale


Hunter Biden u deklarua i pafajshëm për tre akuza në një gjykatë federale të martën, hapi tjetër në një hetim të gjatë që mund të rezultojë në përplasjen e gjyqit të tij penal me fushatën zgjedhore presidenciale të babait të tij në 2024.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “The Washington Post”.

Prokurorët federalë e akuzuan djalin e Biden-it në një padi prej katër faqesh muajin e kaluar për dy deklarata të rreme në vitin 2018 kur ai nënshkroi dokumentet për të blerë një armë.

Biden pohoi në formularin se ai nuk ishte i varur ose duke përdorur droga të paligjshme, thotë aktakuza, “kur në fakt, siç e dinte ai, ajo deklaratë ishte e rreme dhe fiktive”. Ai akuzohet gjithashtu edhe për armëmbajtje pa leje.

Një marrëveshje për pranimin e fajësisë që Biden kishte arritur paraprakisht me prokurorët dështoi gjatë verës, duke ofruar municion të ri për republikanët të cilët kanë akuzuar Departamentin e Drejtësisë për keqtrajtim të çështjes.

Marrëveshja do ta kishte bërë atë të deklarohej fajtor për dy shkelje tatimore, ndërkohë që pranonte posedimin e paligjshëm të një arme, por në fakt nuk pranonte fajësinë për atë vepër penale.

Pasi marrëveshja u shpërbë, prokurori amerikan i Delaware, David Weiss – prokurori që ka mbikëqyrur hetimin që kur filloi gjatë administratës Trump – i kërkoi Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland t’i bënte atij një këshilltar special, një emërtim që i jep atij autoritet më të qartë për të ngritur akuza.

Weiss tani po peshon nëse do të ngrejë akuza tatimore kundër Biden në Kaliforni, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, të cilët folën në kushte anonimiteti.

Republikanët, përfshirë ish-presidentin Donald Trump, janë përpjekur të lidhin presidentin Biden me keqbërjen e supozuar të djalit të tij dhe e kanë bërë hetimin e Hunter Biden një pikë qendrore të garës presidenciale të vitit 2024.

Ligji federal e bën të paligjshme mbajtjen e një arme gjatë përdorimit të drogave të paligjshme.

Hunter Biden e ka pranuar publikisht se ishte i varur nga droga në kohën e blerjes së armëve në vitin 2018. Ai dyshohet se kishte në pronësi revolen Colt për 11 ditë.

Sipas udhëzimeve federale të dënimit, Biden mund të përballet me deri në 10 vjet burg, por në realitet, duke qenë se ai nuk ka precedentë penalë dhe nuk akuzohet për një krim të dhunshëm, ai ndoshta do të përballet me shumë më pak kohë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore