Lajme

Hunter Biden do të deklarohet i pafajshëm për armëmbajtje pa leje


Djali i presidentit amerikan Joe Biden, Hunter, do të deklarohet i pafajshëm për armëmbajtje pa leje, tha avokati i tij në një dokument të bërë publik të martën e 19 shtatorit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

53 vjeçari akuzohet se ka gënjyer kur plotësonte formularët për të blerë një armë zjarri në vitin 2018, në të cilën ai mohoi varësinë që e pranoi më vonë.

Avokati i tij, Abbe David Lowell, kërkon në një letër drejtuar gjyqtarit, Christopher Burke, që të lejojë klientin e tij, një banor në California, të bëjë paraqitjen e tij të parë jo në Delaware ku ndodhet gjykata, por nga distanca.

“Zoti Biden do të deklarohet i pafajshëm dhe nuk ka asnjë arsye pse ai nuk mund t’i thotë këto dy fjalë me videokonferencë”, siguron avokati i tij.

Aktakuza e tij në këtë rast, më 14 shtator, erdhi dy ditë pas hapjes së procedurës së hetimit për shkarkimin e nisur nga shumica republikane në Dhomën e Përfaqësuesve ndaj presidentit demokrat.

Parlamentarët konservatorë akuzojnë Hunter Biden se ka bërë marrëveshje të dyshimta në Ukrainë dhe Kinë duke kapitalizuar në rrjetet dhe emrin e babait të tij.

Por ata shkojnë edhe më tej duke vënë në dyshim motivet e mundshme të papërshkrueshme për presionin e ushtruar ndaj Kiev-it nga Joe Biden si zëvendës president i Barack Obama-s për të marrë shkarkimin e prokurorit të përgjithshëm ukrainas, Viktor Chokine.

Shkarkimi i prokurorit në vitin 2016 pasoi përpjekjet e koordinuara të Shteteve të Bashkuara me Bashkimin Evropian dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), të cilët e akuzuan atë për fshehje të korrupsionit dhe sabotim të reformave të qeverisë.

Hunter Biden arriti një marrëveshje për pranimin e fajësisë me prokurorin David Weiss në qershor që mbulonte si akuzat për evazion fiskal ashtu edhe për blerjen e paligjshme të armëve të zjarrit, të cilat me gjasë do ta kishin lejuar atë të shmangte burgun dhe një gjyq të turpshëm për të dhe babain e tij.

Por kjo marrëveshje u anulua pas dyshimeve të shprehura në korrik nga një gjyqtar për vlefshmërinë e marrëveshjes.

Paraardhësi i babait të tij, Donald Trump, dhe shumë republikanë të tjerë, e bënë Hunter Biden një nga objektivat e tyre të preferuar, duke e parë atë si thembra e Akilit të Joe Biden.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore