Lajme

Hungaria sinjalizon shtyrjen e miratimit të hyrjes së Suedisë në NATO


Hungaria nuk është e sigurt nëse duhet të miratojë ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, tha kryetari i parlamentit për një televizion lokal vonë të dielën, duke sinjalizuar potencialisht vonesa të mëtejshme të procesit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

Miratimi i Hungarisë është bllokuar në parlament që nga korriku i vitit 2022.

Kjo, mes shqetësimeve për kritikat nga politikanët suedezë për kthimin demokratik të Hungarisë.

“Nuk është e sigurt se Hungaria duhet të miratojë ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO”, tha kryetari i Parlamentit hungarez Laszlo Kover për televizionin lokal HirTV.

Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO.

“Ne nuk kemi nevojë për një aleat që mendon kështu për ne”, shtoi Kover. “Nuk është e sigurt që ne do të votojmë për Suedinë në NATO”.

Ai i referohej një filmi të shkurtër arsimor suedez për studentët që kritikon gjendjen e demokracisë në Hungari.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto i ka dërguar tashmë një letër të hapur kolegut të tij suedez në të cilën thekson se kërkesa reciproke kontradiktore që parlamenti hungarez të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe sulmi ndaj demokracisë hungareze janë reciprokisht kontradiktore.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dritën jeshile për pranimin e Suedisë në NATO në samitin e aleancës në Vilnius në korrik.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për NATO vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës.

Finlanda mori dritën jeshile në prill, por Suedia po frenohet nga Turqia dhe Hungaria.

Budapesti zyrtar ka thënë se do të miratojë anëtarësimin suedez pasi Turqia ta miratojë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore