Sport

Huliganët polakë i vënë flakën një polici anglez dhe plagosin tre të tjerë


Huliganët polakë të futbollit i vunë flakën një oficeri policie dhe plagosën tre të tjerë mbrëmë teksa i hodhën flakë para një loje kundër Aston Villa në UEFA Europa Conference League.

Fotot dramatike tregojnë huliganët që mbështesin Legia-n e Varshavës duke sulmuar policinë në skena të shëmtuara në Birmingham që çuan në 39 arrestime.

Një oficer i cili u përfshi nga flakët e hedhurat nga polakët pësoi djegie dhe tani ndodhet në spital.

Të gjithë tifozëve polakë iu refuzua hyrja në stadium. Megjithatë, një grup i vogël mundi të depërtonte dhe mund të dëgjohej duke brohoritur nga pas një muri kur Legia shënoi një gol me Ernest Muçin. Villa më pas fitoi 2-1.

Tifozët u futën me forcë pasi Policia e West Midland postoi në rrjetet sociale se nuk po lejonte asnjë tifoz të Legia-s brenda stadiumit.

“Aktualisht nuk jemi në gjendje të lejojmë tifozët e huaj në ‘Villa Park’ pas trazirave jashtë stadiumit që kanë parë flakadanë të hedhur ndaj oficerëve”, thuhej në njoftimin e policisë.

“Tre oficerë tashmë janë plagosur dhe një operacion i rëndësishëm policie vazhdon. Ju lutemi shmangni Witton Lane ku është e mundur”, vijonte njoftimi.

Policia e West Midlands lëshoi një deklaratë të mëtejshme pak para mesnatës: “Deri më tani kemi bërë 39 arrestime nën dyshimin për vepra, përfshirë sulmin ndaj një oficeri policie dhe ata janë marrë në paraburgim për t’u marrë në pyetje”.

Mail Sport raporton se Legia ishte e pakënaqur me reduktimin e biletave për tifozët e saj pasi Aston Villa reduktoi ndarjen e biletave të tyre në vetëm 890 bazuar në këshillat e policisë dhe Grupit Këshillues të Sigurisë.

Rregullat e UEFA-s i lejojnë ekipit vizitues pesë për qind të kapacitetit të stadiumit, që do të ishte e barabartë me 2,100 bileta në “Villa Park”.

Në një deklaratë zyrtare nga Legia, ata akuzuan Aston Villa-n për refuzimin e ndarjes së biletave për tifozët miq në përputhje me rregulloret e UEFA-s për një ndeshje të UEFA Europa Conference League.

“Në një zhvillim të fundit, Aston Villa ka refuzuar në mënyrë të vendosur t’i përmbahet rregulloreve të garave të UEFA-s duke refuzuar të ndajë grupin e përcaktuar të biletave për tifozët vizitorë”, tha Legia.

“Legia Warsaw kishte paraqitur një zgjidhje kompromisi, duke propozuar një ndarje prej 1700 biletash për mbështetësit e tyre besnikë, një shifër që pasqyron numrin e alokuar për tifozët e klubeve angleze që udhëtonin për në Varshavë. Ky propozim u pranua zyrtarisht dhe u dokumentua siç duhet në raportin e delegatit të UEFA-s, datë 21 shtator”.

“Megjithatë, më 2 nëntor, Aston Villa mori një vendim të papritur dhe të rishikuar në lidhje me ndarjen e biletave, i cili shpërfillte haptazi marrëveshjet e mëparshme. Numri i biletave u ul në vetëm 890, duke përfaqësuar një ulje marramendëse prej mbi 50%”, vijonte deklarata e klubit polak.

Përballë kësaj situate të paqëndrueshme, Legia Varshavë ka bërë apele të përsëritura te Aston Villa, duke i kërkuar që të respektojnë rregulloret e përcaktuara më 21 shtator.

Villa u përgjigj me një deklaratë të tyre më vonë në mbrëmje, duke dënuar skenat e dhunshme në rrugët jashtë stadiumit të tyre.

“Klubi i Futbollit Aston Villa mund të konfirmojë se asnjë tifoz i jashtëm nuk u lejua në ‘Villa Park’ për ndeshjen e UEFA Europa Conference League me Legia-n e Varshavës me këshillën e policisë së West Midlands pas trazirave në shkallë të gjerë jashtë stadiumit të shkaktuar nga tifozët vizitorë”, tha Aston Villa.

“Autoritetet e sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar, UEFA dhe Aston Villa, komunikuan më 2 nëntor se shpërndarja e biletave për tifozët jashtë vendit për këtë ndeshje do të reduktohej në 1,002 me këshillën e autoriteteve të sigurisë si rezultat i çrregullimit të mëparshëm në shkallë të gjerë të shkaktuar nga tifozët e Legia-s së muajit të  kaluar në AZ Alkmaar”.

“Një numër oficerësh të policisë holandeze u plagosën gjatë asaj trazire. Si pasojë, UEFA ndaloi tifozët e Legia-s duke shkuar në Mostar për ndeshjen e tyre kundër HSK Zrinjski”, vijonte ndër të tjera deklarata e klubit anglez.

Në fushë, Villa u hakmor për humbjen e mëparshme në Poloni duke mundur Legia-n 2-1 falë golave të Moussa Diaby dhe Alex Moreno.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore