Lajme

Hong Kong-u po kalon valën e pestë COVID-19, numër i lartë infektimesh


Hong Kongu po kalon valën e pestë të COVID-19.

Sipas udhëheqësit të qytetit, rastet ditore janë rritur me rreth 20 herë më shumë gjatë dy javëve të fundit, duke arritur një rekord prej 2 mijë e 71 infeksionesh të hënën e 14 shkurtit.

Kjo ka bërë që në spitale të ketë mungesë kapacitetesh të shtretërve.

Kryetarja e administratës për qytetin, Carrie Lam, përmes një deklarate, theksoi se për banorët ka kufizime të rrepta.

“Sulmi i valës së pestë të epidemisë i ka dhënë një goditje të rëndë Hong Kongu-t, duke mposhtur kapacitetin e trajtimit të qytetit”, tha Lam.

Ajo gjithashtu theksoi se, ndërsa rastet e reja u rritën, administrata do të koordinohej me zyrtarët kinezë për të trajtuar “situatën rënduese”.

Kina ka thënë se do ta ndihmojë qytetin me testime, trajtime dhe karantinë.

Gjithashtu do të sigurojë burime nga kompletet e shpejta të antigjenit dhe pajisjet mbrojtëse deri te perimet e freskëta.

Pavarësisht rritjes së fundit, që nga shpërthimi i pandemisë dy vjet më parë, vdekjet në qendrën financiare globale mbeten shumë më pak se qytetet me përmasa të ngjashme.

Por, me sistemin e kujdesit shëndetësor tashmë të mbingarkuar, ekspertët mjekësorë paralajmërojnë se qyteti mund të shohë 28 mijë infeksione ditore deri në fund të marsit, me të moshuarit e pavaksinuar.

Shtretërit spitalorë për pacientët me COVID-19 tashmë janë të zënë 90%, tregojnë të dhënat nga Autoriteti Spitalor i qytetit, ndërsa ambientet e izolimit janë afër kapacitetit të plotë.

“Hong Kongu po u jep përparësi të moshuarve, fëmijëve dhe atyre në kushte të rënda në spitale”, tha Larry Lee, shefi i menaxherit në Autoritetin Spitalor të qytetit.

Ka rreth 1 mijë pacientë që presin të shtrohen në spital, thanë të hënën autoritetet.

Me gjithë alarmin për valën e fundit të pandemisë, numri total i rasteve në Hong Kong që nga shpërthimi i parë i pandemisë është rreth 24 mijë infeksione, duke përfshirë më shumë se 200 vdekje, më pak se shumë qytete të tjera të mëdha të ngjashme.

Lam tha se autoritetet nuk do të “kursenin asnjë përpjekje” për të zbatuar strategjinë e infeksionit të coronavirus-it “dinamik zero” në Hong Kong, i cili, si Kina kontinentale, kërkon të frenojë shpërthimet nga infektimet, në kontrast me shumë vende të tjera që po përpiqen të jetojnë me COVID.

Brenda qytetit, banorëve u ndalohen grumbullimet në më shumë se dy persona, ndërsa shumica e vendeve, përfshirë shkollat, kishat dhe palestrat janë të mbyllura.

Ushqimi në restorante është i ndaluar nga ora 18:00, ndërsa shumica e njerëzve po punojnë nga shtëpia.

Të hënën, qeveria njoftoi se të gjitha shkollat ​​do të pezullojnë mësimet në klasa deri më 6 mars.

Kufizimet e rrepta të fluturimeve e kanë kthyer Hong Kong-un në një nga qytetet kryesore më të izoluara në botë me kufijtë e tij të mbyllur efektivisht për rreth dy vjet.

Këshilli Legjislativ i qytetit do të diskutojë përdorimin e 27 miliardë dollarëve HK (3.46 miliardë dollarë) në një fond kundër epidemisë për të mbështetur bizneset dhe individët e prekur nga masat e rrepta të distancës sociale të qytetit, tha qeveria në një deklaratë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore