Biznes

Hong Kong/ Kompanitë ndërkombëtare rishqyrtojnë të ardhmen në vend pas ligjit të sigurisë


Në Hong Kong, kompanitë ndërkombëtare po detyrohen të rishqyrtojnë të ardhmen e tyre atje pasi goditja e Kinës ndaj lirive civile dhe medias dhe kompanive të teknologjisë vazhdon të rritet.

Agjencia e lajmeve, “The Guardian”, tregon se me bizneset që po përballen me kufizime për shkak të pandemisë, futja e ligjit për sigurinë kombëtare vitin e kaluar, ka ndezur eksodin më të madh të parë ndonjëherë të njerëzve.

Nga ana tjetër, lëkundja e besimit ndaj aktivitetit ekonomik në vend ka bërë që disa kompani të largohen.

Një prej tyre është edhe media Initium, e cila po zhvendoset në Singapor. Në një letër të hapur, redaktorja ekzekutive, Susie Wu, ka njoftuar se do të vazhdonte të funksiononte në baza online të decentralizuara “pasi rruga drejt lirisë bëhet gjithnjë e më e pabesë”.

Frederick Gollob, kryetar i Dhomës Evropiane të Tregtisë në Hong Kong, ka treguar se Hong Kong-u ishte parë gjithmonë si një strehë e sigurt për shkak të një sistemi ligjor me bazë në Britani, në të cilin bizneset mund të mbështeten për të siguruar një sundim të drejtë të ligjit.

Por kompanitë po e rivlerësojnë praninë e tyre në vend për shkak të dyshimeve në besueshmërinë e sistemit ligjor dhe kufizimet që kanë pasuar.

“Ka pyetje mbi konfliktin e mundshëm për drejtimin e bizneseve. Kjo është ajo që dëgjoj në komunitetin e biznesit. A është e sigurt të drejtosh një qendër të dhënash në Hong Kong? Sa i qëndrueshëm është sundimi i ligjit në Hong Kong?”, është shprehur ai.

Vitin e kaluar, numri më i madh i njerëzve u largua nga Hong Kong-u përgjithmonë që kur filluan regjistrimet. Eksodi i afro 90 mijë njerëzve e zvogëloi popullsinë me 1.2 për qind në 7.39 milionë, ka dalluar departamenti i regjistrimit dhe statistikave të qytetit, krahasuar me rritjen e qëndrueshme të popullsisë gjatë dekadës së mëparshme.

Gollob beson se numri i njerëzve që largohen do të jetë edhe më i lartë këtë vit, për atë që ai e quajti një “zhvillim të rrezikshëm” për Hong Kong-un.

David Lesperance, një avokat me qendër në Evropë, i specializuar për të ndihmuar njerëzit e pasur të zhvendosen nga Hong Kong-u, Kina dhe juridiksione të tjera, si Arabia Saudite, ku ata mendojnë se ata dhe familjet e tyre mund të përballen me një ndryshim të papritur në statusin e tyre ligjor, ka parë një rritje të madhe të kërkesa për shërbimet e tij.

“Klientët e mi tani kanë filluar të supozojnë se nuk ka asnjë ndryshim midis Hong Kong-ut dhe Kinës”, ka thënë ai, duke vënë në dukje se ligji i sigurisë kombëtare kishte zyrtarizuar disa nga arrestimet arbitrare të mëparshme të Kinës, të tilla si rrëmbimi i miliarderit, Xiao Jianhua, në vitin 2017.

Lesperance është shprehur se hetimet u dyfishuan me shtytjen për projektligjin e ekstradimit në vitin 2019, pastaj u dyfishuan përsëri me protestat dhe u rritën pas sulmeve ndaj miliarderëve të teknologjisë si Jack Ma në kontinent dhe pronarit të Apple Daily, Jimmy Lai, në Hong Kong.

“Po bëhet gjithnjë e më e vështirë të lëvizësh. Shumë familje nuk kishin asgjë në lidhje me këtë plan, kështu që ata e konsiderojnë atë si sigurim nga zjarri, ju nuk e merrni atë sepse e dëshironi, por sepse është një problem i mundshëm”, ka sqaruar ai.

‘Qëndroni dhe prisni’

Sipas “The Guardian”, pavarësisht goditjeve që Hong Kong-u ka pësuar për reputacionin e tij si një vend i mirë për të bërë biznes, mbeten shumë arsye bindëse pse qyteti nuk ka parë ndonjë kompani të shquar shumëkombëshe të largohet tërësisht.

Gollob ka treguar se shumica e firmave ndërkombëtare ishin në një model “qëndroni dhe prisni” për të parë se çfarë ndodhi më pas në lidhje me ligjet e reja ose kufizimet e mëtejshme mbi liritë.

Kjo pikëpamje më e nuancuar ndahet nga shumë anëtarë në komunitetin e biznesit që gjithmonë prisnin që Kina të pohonte autoritetin e saj në Hong Kong, por ndoshta jo aq shpejt sa në 18 muajt e fundit.

Një ekzekutiv i lartë i industrisë së financave ka shpjeguar se Hong Kong-u kishte parë shumë sfida ekzistenciale gjatë viteve, të tilla si shpërthimi i Sars, por ishte praktikuar mirë në përshtatjen dhe rizbulimin e vetvetes.

“Nuk ka dyshim se është një moment domethënës”, ka treguar ekzekutivi. “Ne do të jemi në Hong Kong për një afat më të gjatë edhe pse me kalimin e kohës mund të përfundojmë me po aq njerëz në Singapor. Shumëkombëshet dhe firmat me pronësi të huaj po rivlerësojnë situatën e tyre, por a po konkurrojnë për daljet? Unë nuk mendoj kështu”, ka theksuar ai.

Megjithatë, ka pranuar se kjo ishte e pashmangshme dhe pikëpamja e shumicës së profesionistëve ishte se Hong Kong-u thjesht do të bëhej një “qytet më i rëndësishëm kinez” në krahasim me një qytet autonom.

Ndërkohë, investimi i Pekin-it në rajon, lidhjet kulturore dhe fuqia e madhe ekonomike e Kinës nënkuptonte që bizneset do të donin të ishin akoma atje.

“Kompanitë e mëdha ndërkombëtare e dinë se ku buka e tyre lyhet me gjalpë. Ata do të luajnë lojën me qeverinë kineze. Njerëzit që injorojnë Hong Kong-un do të injorojnë Kinën dhe ata nuk duan ta bëjnë këtë. Duam apo s’duam, ata janë këtu për të qëndruar”, ka përmbyllur ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore