Kosova

Historitë inspiruese të grave që mposhtën kancerin


Nafije Latifi dhe Arnisa Osmani.

Tetori gjithmonë ia rikthen në memorie Nafijes sëmundjen me të cilën u ballafaqua tri herë radhazi.

Të dorëzohej s’ishte asnjëherë opsion.

Edhe pse rrethanat në të cilat iu shfaq kanceri i gjirit ishin gjithmonë të vështira.

Historia e Nafijes dhe ballafaqimi me sëmundjen është kaq shumë e replikuar në Kosovë.

Edhe Arnisa Osmani, është njëra nga personat që e mundi betejën me kancerin e gjirit.

Përkundër pozitivitetit të Arnisës, beteja s’ishte e lehte.

Muaji tetor në gjithë botën shënohet si muaj i ndërgjegjësim për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit.

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit është një fushatë vjetore ndërkombëtare që synon të shpërndajë informacion dhe të edukojë njerëzit për rëndësinë e shëndetit të gjirit, për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat në të gjithë botën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore