Film

Historitë e super të pasurve – Duam nuk duam, s’i rezistojmë dot


Slogani “hani të pasurit”, që i atribuohet në mënyrë apokrifale Jean-Jacques Rousseau-së gjatë Revolucionit Francez, ka parë mjaft rigjallërim vitet e fundit – duke u bërë një hashtag tubues në TikTok dhe Twitter, dhe përdoret për të përshkruar një valë filmash dhe shfaqjesh televizive që hakmerreni me gëzim ndaj super të pasurve.

Mendoni Succession (duke arritur në finalen e tij këtë fundjavë), Parasite, The Menu, Glass Onion, The White Lotus dhe Triangle of Sadness.

Deri në çfarë mase këto janë të shtëna në një luftë të re klasash, është shumë e diskutueshme, por një gjë është e sigurt: ne absolutisht hamë kënaqësi për të pasurit. Në fakt, uria jonë për histori të tilla duket e pangopur.

Tendenca nuk kufizohet aspak në ekran – çuditërisht, skenarët e Succession janë botuar së fundmi në formë libri nga botuesi letrar Faber.

Dhe padyshim që romanet janë tekstet urgjente për obsesionin tonë me të pasurit dhe jetesën përrallore.

Sigurisht, kjo është pjesërisht sepse për 200 vitet e tyre të para, shumica e romancierëve duhej të ishin mjaft të pasur për të përballuar një karrierë të tillë.

Ka një arsye pse kaq shumë “klasikë” të para shekullit të 20-të kanë të bëjnë me shtresat e larta të shoqërisë, dhe nuk është vetëm se lexuesit i shohin ata magjepsës.

Por është edhe ajo – diçka që nuk tregon asnjë shenjë ndryshimi.

Konsideroni librat megahite, të kthyer në mënyrë të pashmangshme në përshtatjet më të shkëlqyera, si Crazy Rich Asian ose Big Little Lies apo edhe trilogjinë Fifty Shades, pornografi me aq pasuri sa çdo lloj tjetër.

Kohët e fundit, tendenca e Dark Academia e udhëhequr nga TikTok është martuar me mjedise arsimore elitare dhe veshje të vjetra me një atmosferë gotike, dhe kryesisht merr shenja nga librat: tekstet kryesore përfshijnë klasike si The Picture of Dorian Grey e Oscar Wilde dhe The Secret History e Donna Tartt, krahas librave më të shitur të kohëve të fundit #BookTok si The Atlas Six nga Olivie Blake ose Ninth House by Leigh Bardugo.

Disa nga romanet e vitit 2023 me tipare të nxehta janë rreth një për qind e totalit.

Një ish-mësuese private e fëmijëve të miliarderëve, Sarah Thomas, na çon brenda botës së oligarkëve rusë në debutimin e saj Queen K, ndërsa thrilleri i ri i Ellery Lloyd The Club është vendosur në një klub anëtarësh ultra-ekskluzivë në një ishull privat dhe ka u zgjodh për klubin e librave të Reese Witherspoon.

Por me siguri romani më i përfolur i vitit është “Rruga e Pinanasit”, debutimi i shkëlqyer i redaktores amerikane, e kthyer në autore, Jenny Jackson, e cila është quajtur “një dramë e re e shijshme familjare e epokës së praruar” nga Vogue dhe e zgjedhur për televizion.

Best-selleri i New York Times tregon historinë e Stocktons, një familje WASPy që jeton në Brooklyn Heights, të cilët e bënë pasurinë e tyre të konsiderueshme në pasuri të paluajtshme në Nju Jork. Ecën në një vijë të imët mes satirizimit të Stocktons-it (shembull dialogu: “Oh jo! E lashë byzylykun tim Cartier në BMW-në e Lenës dhe ajo do të largohet së shpejti për në shtëpinë e gjyshes së saj në Southampton!”), dhe ftesës që të kemi empati me ta.

Disa lexues mund të habiten vetëm me idenë e kësaj – por kushdo që hap Pineapple Street ka të ngjarë të jetë i zhytur plotësisht në narrativë.

Është e tërhequr ashpër dhe e dhembshur, dhe varet nga mundësia që edhe të pasurve të mëdhenj t’u hapen sytë ndaj çështjeve morale rreth pasurisë së trashëguar.

Nëse duket në kundërshtim me përmbajtjen e fundit të ushqimit të pasur, mirë, kjo është e qëllimshme.

“Ne kemi parë mjedisin e neveritshëm të njerëzve të pasur dhe nuk jam i sigurt se ka një ton gërmimesh të reja për t’u bërë atje,” i tha Jackson BBC Culture, duke folur nga Nju Jorku përmes telefonatës video.

Ajo i pëlqen shfaqjet si Succession, por mendon se ishte “ndoshta më interesante të shikoje njerëzit që po përpiqeshin të ishin të mirë – ose që mendonin se ishin të mirë – dhe që duhej të llogarisnin privilegjin e tyre në mënyra të ndryshme”.

Një frymëzim i madh ishte një artikull në The New York Times rreth fëmijëve të fondeve të mirëbesimit që japin paratë e tyre.

Jackson u magjeps nga mënyra se si kjo llogaritje me padrejtësinë e pasurisë së trashëguar po ndodh në një mënyrë shumë më të zakonshme për Millennials dhe Gen Z se sa për brezat e mëparshëm, të cilët mund të mbeten të hutuar – nëse jo armiqësor të plotë – ndaj prirjeve të tilla egalitare.

“Unë jam 43 vjeç, në buzë të Gjeneratës X dhe Millennial, dhe qëndrimi im ka qenë gjithmonë: paratë më duken të mira, do të doja shumë t’i kisha! Fjalë për fjalë kaq të pashqyrtuara,” pranon Jackson me çiltërsi të freskët.

“Megjithatë, nëse do të ishit në të 20-at tuaja tani dhe do të kishit një fond besimi, ndoshta do të kishit ndjenja të ndërlikuara për të. Kështu që unë doja të shkruaja për pasurinë e brezave, nga perspektiva e brezave”.

Frymëzimi i Jackson ishte gjithashtu fjalë për fjalë në pragun e saj: duke jetuar në Pineapple Street në Brooklyn Heights – megjithëse në një banesë modeste – ajo do të përgjonte fqinjët me më shumë para.

“Gjithmonë po ecja pranë këtij apartamenti me këto dritare gjigante dhe një piano të madhe dhe ato urna të mëdha kineze – si, kush jeton atje?”

Në fakt, Jackson ishte në një vend të mirë për të imagjinuar: ndërsa ajo mund të vinte nga klasa e mesme, e qytetit të vogël Massachusetts, kur u transferua në Nju Jork, ajo u fut në një botë të festave të botimit dhe drekave të bukura, si dhe në ndarjen e një apartamenti me tre bankierë investimesh.

Këto ditë, ajo merr njohuri për fqinjët e saj nëpërmjet parashkollorit të fëmijëve të saj: së fundmi ata mbajtën një mbledhje fondesh ku një nga çmimet ishte një Tesla me madhësi fëmijësh. Le të themi, ajo ka mbajtur shënime.

Dhe kjo, me siguri, është një pjesë kyçe e tërheqjes së tregimeve për mega-pasanikët: gëzimi i përgjimit.

Pavarësisht nëse ne aspirojmë – ose jemi të neveritur nga – pasuria ekstreme, shumë prej nesh nuk mund t’i rezistojnë një gabimi të mirë në teprimet e saj – ose “luksit të qetë” të nënvlerësuar me kujdes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore